Tiere

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Auto

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Pilze

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Holz

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Camping

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Sicherheit

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

INFORMACJA O ZABIEGU AGROLOTNICZYM

INFORMACJA O ZABIEGU AGROLOTNICZYM

Nadleśnictwo Świebodzin informuje, że w okresie od 27.04.2024 r. do 27.05.2024 r. w zależności od warunków pogodowych, na terenie Nadleśnictwa Świebodzin zostanie przeprowadzony zabieg agrolotniczy ograniczający populację szkodnika pierwotnego sosny – barczatki sosnówki na terenie obrębu leśnego Ołobok, w leśnictwach Ołobok oraz Międzylesie. Podczas wykonywania zabiegu we wskazanym polu obowiązywać będzie okresowy zakaz wstępu do lasu. Zabieg będzie wykonywany przy użyciu sprzętu lotniczego, środkiem ochrony roślin CONFIRM.
Krótka charakterystyka planowanego do zastosowania preparatu (wyciąg z etykiety ŚOR):
- Confirm – jest to związek z grupy pochodnych diacylohydrazyn zawierający jako substancję czynną – tebufenozyd (22,49 %) w formie koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC) o działaniu żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników sosny (gąsienice motyli) w lasach. Będzie stosowany w dawce 0,4 l/ha rozpuszczonej w wodzie z dodatkiem adiuwanta Ikar 95 EC. Ilość cieczy roboczej potrzebnej na zabezpieczenie 1 hektara wynosi około 3 litry. Ciecz rozbijana jest przez atomizery na mikrokrople (o wielkości ok. 150 mikrometrów), które osadzają się w koronach drzew. Okres prewencji wynosi 7 dni, nie ma okresu karencji dla tego preparatu.