Asset Publisher Asset Publisher

NATURA 2000 Gebiete

Natura 2000 bildet ein kohärentes Netz von Schutzgebieten, das innerhalb der Europäischen Union errichtet wird. Sein Zweck ist der länderübergreifende Schutz gefährdeter wildlebender heimischer Pflanzen- und Tierarten und ihrer natürlichen Lebensräume. In das Schutzgebietsnetz werden ausgewiesenen Gebiete integriert.

Natura-2000-Gebiete in der Oberförsterei Świebodzin:

·         „Buczyny Łagowsko – Sulęcińskie" („Buchenwälder bei Łagów und Sulęcin")

·         „Nietoperek",

·         „Dolina Leniwej Obry" („Tal der Faulen Obra"),

·         „Stara Dąbrowa w Korytach" („Alter Eichenwald in der Ortschaft Koryta").

 
PLH 080003 "Nietoperek"
 
 
PLH 080001 "Dolina Leniwej Obry"
 
 
"Stara Dąbrowa w Korytach"

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zanocuj w lesie

Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Świebodzin wyznaczyło specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni 1519,83 hektara, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw naruszenia prawa - ustawy o lasach. Wyznaczone przez Nadleśnictwo Świebodzin strefy, to obszary przeznaczone dla miłośników bushcraftu i survivalu, ale również dla ludzi chcących przenocować „na dziko” w lesie, bez jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie BDL (https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy) oraz z poziomu aplikacji Mbdl na Androida (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl) lub na iOS (https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego (dostępna od 1go maja).

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1.    Regulaminem korzystania z obszaru [regulamin].

2.    Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać, jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

  • miejsce przeznaczone do palenia ogniska – oddz. 298 a leśnictwa Chociule oraz oddz. 95 c leśnictwa Staropole.

3.    Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/]. Przed wyjściem do lasu sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

4.    Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [https://czaswlas2.ecms.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3].



5.    Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie  te obowiązuje zakaz wstępu.

6.    Z czasowymi wyłączeniami /zmianami przebiegu szlaków turystycznych.

7.    W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  

  •     terminy polowań zbiorowych będą podawane na bieżąco.

8.    Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [formularz] oraz przesłanie go na adres: swiebodzin@zielonagora.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.


Kontakt do koordynatora programu w Nadleśnictwie Świebodzin – Agnieszka Anklewicz – tel.: 608 586 021, e-mail: agnieszka.anklewicz@zielonagora.lasy.gov.pl.


Nadleśnictwo Świebodzin przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych, celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.