Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Świebodzin wyznaczyło specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni 1519,83 hektara, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw naruszenia prawa - ustawy o lasach. Wyznaczone przez Nadleśnictwo Świebodzin strefy, to obszary przeznaczone dla miłośników bushcraftu i survivalu, ale również dla ludzi chcących przenocować „na dziko” w lesie, bez jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie BDL (https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy) oraz z poziomu aplikacji Mbdl na Androida (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl) lub na iOS (https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego (dostępna od 1go maja).

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1.    Regulaminem korzystania z obszaru [regulamin].

2.    Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać, jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

  • miejsce przeznaczone do palenia ogniska – oddz. 298 a leśnictwa Chociule oraz oddz. 95 c leśnictwa Staropole.

3.    Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/]. Przed wyjściem do lasu sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

4.    Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [https://czaswlas2.ecms.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3].



5.    Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie  te obowiązuje zakaz wstępu.

6.    Z czasowymi wyłączeniami /zmianami przebiegu szlaków turystycznych.

7.    W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  

  •     terminy polowań zbiorowych będą podawane na bieżąco.

8.    Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [formularz] oraz przesłanie go na adres: swiebodzin@zielonagora.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.


Kontakt do koordynatora programu w Nadleśnictwie Świebodzin – Agnieszka Anklewicz – tel.: 608 586 021, e-mail: agnieszka.anklewicz@zielonagora.lasy.gov.pl.


Nadleśnictwo Świebodzin przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych, celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

SPOTKANIE DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

SPOTKANIE DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

W dniach 23-24.01.2025 r. Ośrodek Wypoczynkowy "Leśnik" odbyło się spotkanie dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Witolda Kossa z nadleśniczymi i dykrektorami RDLP z Katowic, Poznania, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry.

Dyrektor Koss zaprezentował strategiczne kierunki rozwoju Lasów Państwowych, a także podsumował 2024 rok. Zaznaczył, że, przedstawiona podczas II edycji Ogólnopolskiej Narady o Lasach, propozycja objęcia 17 proc. lasów szczególną ochroną jest propozycją policzoną i bezpieczną dla organizacji. Zwrócił uwagę na potrzebę dostosowania lasów do postępującej zmiany klimatu. Przypomniał też, że w sierpniu poprzedniego roku zakończono proces uzgadniania nowego wzoru umowy licencyjnej na certyfikację FSC. To otwiera drogę do powrotu FSC w  Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych, które obecnie nie posiadają tego certyfikatu. Dużo uwagi poświęcił także bezpieczeństwu gospodarczemu organizacji.

– Ze względu na sytuacje międzynarodową, bezpieczeństwo jest teraz przewodnim tematem dyskusji publicznej. Słychać to było przedwczoraj w Parlamencie Europejskim. Bezpieczeństwo jest też tematem przewodnim Polskiej Prezydencji UE. Jako leśnicy stoimy na straży bezpieczeństwa środowiskowego, ale także gospodarczego naszego kraju. Przemysł leśno- drzewny to około 3 % PKB, wszystkie proponowane przez nas rozwiązania i zmiany związane z ważną dla leśników ochroną przyrody są bezpieczne gospodarczo – mówił podczas spotkania dyrektor Koss.

Marcin Polak, zastępca dyrektora generalnego ds. ekonomicznych omówił sytuację ekonomiczną LP.

Agnieszka Grzegorczyk, naczelniczka Wydziału Zarządzania Zasobami Ludzkimi DGLP przedstawiła wyniki kolejnego etapu prac zespołu zadaniowego, powołanego zarządzeniem DGLP nr 118 z dnia 24 września 2024 r. oraz aktualny stan jego dalszych prac. Obecnie trwają konsultacje modelu wyrównania obciążeń pracą z dyrektorami Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Mają one na celu dopracowanie modelu, wymianę uwag i spostrzeżeń.

– Naszym priorytetem jest zrównoważenie obciążeń pracą na poszczególnych stanowiskach w jednostkach LP, w tym celu zamierzamy wdrożyć model oparty na naturalnych procesach kadrowych – mówiła Agnieszka Grzegorczyk.

Olga Buczyńska, naczelniczka Wydziału Biuro Prasowe DGLP oraz z Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych zaprezentowały uczestnikom główne założenia strategii komunikacyjnej LP, omówiły możliwe zagrożenia wizerunkowe oraz przedstawiły rezultaty niedawnych kampanii, jednocześnie akcentując efektywność zintegrowanych działań komunikacyjnych.

Anna Pikus, naczelniczka Wydziału Społecznych Funkcji Lasu DGLP przybliżyła nadleśniczym koncepcję Centrum Dialogu Lasu Państwowych – struktury formowanej na wzór innych działów merytorycznych w naszej organizacji. Podkreśliła, jak ważną rolę w dobie dużego społecznego zainteresowania działaniami Lasów Państwowych, będą sprawowali w organizacji konsultanci do spraw kontaktów społecznych, pracujący w nadleśnictwach i regionalnych dyrekcjach LP.

Spotkania w Łagowie, zakończyły serię spotkań dyrektora generalnego z nadleśniczymi ze wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Takie spotkania będą odbywały się co roku, by osoby zarządzające naszą organizacją mogły pozyskać informacje bezpośrednio od dyrektora generalnego LP, a także wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat kierunków rozwoju Lasów Państwowych.