Regulamin monitoringu wizyjnego
REGULAMIN MONITORINGU WIZYJNEGO
w Nadleśnictwie Świebodzin
1. Administrator:
Administratorem urządzeń monitoringu wizyjnego jest Nadleśnictwo Świebodzin.
2. Cel prowadzenia monitoringu:
Celem prowadzenia monitoringu wizyjnego jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ochrona osób i mienia na terenie biura Nadleśnictwa Świebodzin, Ośrodka Wypoczynkowego „Leśnik” w Łagowie oraz Zagrodowej Hodowli Zwierzyny w Zagórzu. Podstawą wprowadzenia monitoringu wizyjnego jest prawnie uzasadniony interes Administratora w związku z art. 222 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks Pracy (zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia).
3. Udostępnianie danych:
Zapis z systemu monitoringu może być udostępniony jedynie:
a) osobie, której dane dotyczą – na pisemny wniosek, po uprzedniej weryfikacji zasadności udostępnienia nagrania;
b) organowi (Policji, Prokuraturze, Sądowi) – na pisemny wniosek.
Osoba zainteresowana zabezpieczeniem danych z monitoringu na potrzeby przyszłego postępowania, może zwrócić się pisemnie do Nadleśniczego Nadleśnictwa Świebodzin z prośbą o ich zabezpieczenie przed usunięciem po upływie standardowego okresu ich przechowywania. Wniosek należy złożyć w siedzibie Nadleśnictwa Świebodzin, ul. Wojska Polskiego 3, 66-200 Świebodzin, w terminie do 14 dni, licząc od dnia, w którym zdarzenie mogło zostać zarejestrowane przez monitoring wizyjny. Prawidłowo złożony wniosek musi zawierać dokładną datę i miejsce oraz przybliżony czas zdarzenia.
W przypadku wniosku od osoby, której wizerunek został zarejestrowany, o realizację jej praw dostępu i uzyskania kopii danych, wynikających z art. 15 RODO, należy mieć na względzie, że realizacja tego prawa wobec tej osoby, nie może naruszać praw innych osób, zgodnie z art. 15 ust. 4 RODO.
4. Kwestie techniczne:
Kopia stworzona na pisemny wniosek osoby zainteresowanej/organu, zostaje zabezpieczona na okres nie dłuższy niż 4 miesiące. W przypadku bezczynności uprawnionych osób/instytucji przez okres 4 miesięcy, kopia podlega fizycznemu zniszczeniu.
W uzasadnionych przypadkach, na podstawie wniosków ww. organów, w szczególności,
gdy urządzenia monitoringu wizyjnego zarejestrowały zdarzenie związane z naruszeniem bezpieczeństwa osób i mienia, okres przechowywania danych może ulec wydłużeniu o czas niezbędny do zakończenia postępowania, którego przedmiotem jest zdarzenie zarejestrowane przez monitoring wizyjny.
Okres przechowywania danych wynosi do 30 dni w biurze Nadleśnictwa i ZHZ w Zagórzu oraz do 60 dni w Ośrodku Wypoczynkowym „Leśnik”, następnie dane ulegają usunięciu poprzez nadpisanie ich na urządzeniu rejestrującym obraz.
Mogą występować nieznaczne różnice między czasem rzeczywistym a czasem uwidocznionym
na materiale z monitoringu, ponieważ system może nie być synchronizowany z zewnętrznym źródłem czasu.
Najnowsze aktualności
Nowa ulotka przeciwpożarowa
Nowa ulotka przeciwpożarowa
Nowa ulotka o ochronie przeciwpożarowej w Lasach Państwowych
Lasy Państwowe przygotowały nową ulotkę, która w czytelnej i graficznej formie przedstawia wszystkie elementy systemu ochrony przeciwpożarowej. Materiał został opracowany przez Wydział Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (DGLP) we współpracy z Zespołem Publikacji Leśnych Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych (ORWLP) w Bedoniu. Ulotka jest dostępna w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Znaczenie systemu ochrony przeciwpożarowej
System ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych to jeden z najbardziej zaawansowanych tego typu systemów w Europie. Składa się na niego m.in.:- Sieć wież obserwacyjnych – 724 wieże wyposażone w kamery monitorujące zagrożenia,
- Punkty alarmowo-dyspozycyjne (PAD) – 315 punktów odpowiadających za koordynację działań,
- Infrastruktura gaśnicza – 11 tysięcy punktów czerpania wody oraz ponad 15 tys. km pasów przeciwpożarowych,
- Flota pojazdów pożarniczych – 330 lekkich samochodów patrolowo-gaśniczych,
- Lotnictwo leśne – ponad 40 samolotów i śmigłowców do patrolowania i gaszenia pożarów.