Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat.


Plan urządzenia lasu Nadleśnictwa Świebodzin na lata 2018-2027 został opracowany przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Gorzowie Wlkp. na podstawie Umowy Nr ZS.271.2.2016 z dnia 30.03.2016 r., zawartej pomiędzy wykonawcą, a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
1. Prace glebowo-siedliskowe zostały wykonane przez BULiGL O/Poznań wg stanu na 1.01.1998 r.
2. Prace geodezyjne.
Administracja Nadleśnictwa Świebodzin przekazała wykonawcy planu u. l. rejestr gruntów Nadleśnictwa, zgodny z ewidencją powszechną; kategorie gruntów i klasyfikację użytków rolnych przyjęto wg stanu na 01.01.2018 r.
3. Zasięg, powierzchnię i kategorie lasów ochronnych opracowano zgodnie z Zarządzeniem Nr 132 MOŚZNiL z dnia 9 maja 1995 r.
4. Prace urządzeniowe.

a) Prace terenowe.
Taksację lasów  wykonano w latach 2016-2017. Taksatorzy czyli leśnicy specjalizujący się w pracach urządzeniowych dokonali weryfikacji danych pochodzących z ubiegłego okresu gospodarczego. Zobligowani byli do zinwentaryzowania każdego z 13.328 !!!! wydzieleń Nadleśnictwa Świebodzin.   W trakcie prac ustalono granice wyłączeń taksacyjnych, określono elementy taksacyjne (skład gatunkowy, zwarcie, zadrzewienie przeciętną wysokość, przeciętną pierśnice), osobliwości przyrodnicze, hodowlany cel gospodarowania  (TD), czas osiągania celu gospodarowania (wieki rębności) i sformułowano wskazania gospodarcze dla poszczególnych wyłączeń etc.  Po zakończeniu taksacji w każdym leśnictwie uzgodniono opisy taksacyjne, przebieg granic i wskazania gospodarcze dla każdego wydzielenia. Końcowy odbiór terenowych prac urządzeniowych nastąpił w dniu 06.07.2017 r.
Określenie zasobności dokonano statystyczną metodą reprezentacyjną z zastosowaniem warstw gatunkowo-wiekowych oraz zasady wyrównania miąższości oszacowanej w drzewostanach przez taksatorów do miąższości obliczonej na podstawie pomiarów na powierzchniach próbnych losowych-kołowych.
b) Prace kameralne
Po przetworzeniu danych inwentaryzacyjnych otrzymano opisy taksacyjne i wszelkie zestawienia potrzebne do opracowania planu urządzania lasu. Do sporządzenia planu wykorzystano informacje zebrane w Nadleśnictwie, starostwach i innych urzędach oraz w instytucjach zajmujących się problematyką leśnictwa oraz ochroną przyrody.
- Głównym  celem prac kameralnych było zasilenie bazy SILP (Systemu Informacyjnego Lasów Państwowych) nowymi danymi w zakresie opisu taksacyjnego.

 
-Nieodzownym elementem prac kameralnych jest sporządzenie map w różnych skalach dotyczących całego spektrum tematyki przestrzennej.
-mapy przeglądowo –gospodarcze w skali 1:10000.
 
 
- mapy gospodarczo-przeglądowe drzewostanów i projektowanych cięć rębnych  w skali 1:10000.
 

- mapy gospodarczo-przeglądowe walorów przyrodniczo-kulturowych  w skali 1:10000.

 

W trakcie prac kameralnych opracowano Elaborat Nadleśnictwa Świebodzin na lata 2018-2027.
Jest to swego rodzaju kompendium wiedzy o Nadleśnictwie, zawiera:
- ogólną charakterystykę lasów i gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Świebodzin 
- opis warunków ekologicznych naszego gospodarowania,
- historię Nadleśnictwa,
- wyniki analizy gospodarki leśnej za poprzednie dziesięciolecie 2008-2017,
- określa zadania gospodarcze na kolejne dziesięć lat,
- program ochrony przyrody
- prognozę stanu zasobów drzewnych na koniec okresu gospodarczego

Przygotowano również zaktualizowaną formę  "Książki ochrony przyrody, walorów kulturowych
i monitoringu", która stanowi  kompendium wiedzy o występujących na terenie każdego leśnictwa chronionych gatunkach roślin i zwierząt, stosowanych formach ochrony przyrody oraz zinwentaryzowanych elementach dziedzictwa kulturowego. Prowadzenie tego rodzaju dokumentacji leśnictwa w nowej, wzbogaconej formie, stanowi narzędzie do realizacji "Ramowych wytycznych w zakresie monitoringu wpływu realizacji planu urządzenia lasu na środowisko, prowadzonego przez służby LP w RDLP w Zielonej Górze".
 
 

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

 
 
REZERWATY PRZYRODY W NADLEŚNICTWIE ŚWIEBODZIN
 
Buczyna Łagowska jest rezerwatem utworzonym w 1968 roku w celu zachowania dla celów dydaktyczno-naukowych fragmentu lasu bukowego na krańcu jego naturalnego zasięgu, z domieszką innych gatunków drzew. Obszar rezerwatu to teren wzgórzowy z charakterystycznymi pagórkami, kotlinami i rynnowymi zagłębieniami moreny czołowej ostatniego zlodowacenia. Różnice wysokości dochodzą nawet do 100 m. Do ciekawszych gatunków na terenie rezerwatu należy konwalia majowa, marzanka wonna, barwinek pospolity, widłak jałowcowaty, paprotka zwyczajna. Bytuje tutaj również wiele chronionych gatunków zwierząt. Buczyny rezerwatu należą do najcenniejszych drzewostanów ziemi lubuskiej. Powierzchnia rezerwatu wynosi 115,86 ha.
 
Nad Jeziorem Trześniowskim rozpościera się na powierzchni 47,73 ha i przebiega wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Trześniowskiego. Jest to rezerwat leśno-krajobrazowy, utworzony w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych fragmentu lasu bukowego pochodzenia naturalnego, z domieszką innych gatunków drzew. Do ciekawszych gatunków flory w rezerwacie należy gajowiec żółty, marzanka wonna, konwalijka dwulistna, paprotka zwyczajna, bluszcz pospolity, przylaszczka.
 
Pawski Ług, ustanowiony decyzją Wojewody Lubuskiego z 28.12.2001 r., zajmuje powierzchnię 34,52 ha. Jest to rezerwat, utworzonym w celu zachowania ze względów dydaktycznych i naukowych zbiorowiska roślinności bagiennej i torfowiskowej wraz z otaczającym je lasem. Na terenie rezerwatu znajdują się siedliska wymienione w Dyrektywie Siedliskowej (Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000), tj. torfowisko wysokie z torfowcem magellańskim, torfowisko przejściowe oraz zbiornik dystroficzny. 
 
Pniewski Ług jest rezerwatem utworzonym w 1990 roku w celu zachowania torfowiska wysokiego ze stanowiskiem rosiczki okrągłolistnej. Jego powierzchnia wynosi 6,84 ha.
 
Dębowy Ostrów został powołany do życia w celu ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu dębowego o charakterze naturalnym. Obecnie zaktualizowana powierzchnia wynosi 1,84 ha. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie pięciu gatunków roślin podlegających ochronie częściowej: konwalia majowa, pierwiosnka lekarska, marzanka wonna, porzeczka czarna i kruszyna pospolita.