Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat.


Plan urządzenia lasu Nadleśnictwa Świebodzin na lata 2018-2027 został opracowany przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Gorzowie Wlkp. na podstawie Umowy Nr ZS.271.2.2016 z dnia 30.03.2016 r., zawartej pomiędzy wykonawcą, a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
1. Prace glebowo-siedliskowe zostały wykonane przez BULiGL O/Poznań wg stanu na 1.01.1998 r.
2. Prace geodezyjne.
Administracja Nadleśnictwa Świebodzin przekazała wykonawcy planu u. l. rejestr gruntów Nadleśnictwa, zgodny z ewidencją powszechną; kategorie gruntów i klasyfikację użytków rolnych przyjęto wg stanu na 01.01.2018 r.
3. Zasięg, powierzchnię i kategorie lasów ochronnych opracowano zgodnie z Zarządzeniem Nr 132 MOŚZNiL z dnia 9 maja 1995 r.
4. Prace urządzeniowe.

a) Prace terenowe.
Taksację lasów  wykonano w latach 2016-2017. Taksatorzy czyli leśnicy specjalizujący się w pracach urządzeniowych dokonali weryfikacji danych pochodzących z ubiegłego okresu gospodarczego. Zobligowani byli do zinwentaryzowania każdego z 13.328 !!!! wydzieleń Nadleśnictwa Świebodzin.   W trakcie prac ustalono granice wyłączeń taksacyjnych, określono elementy taksacyjne (skład gatunkowy, zwarcie, zadrzewienie przeciętną wysokość, przeciętną pierśnice), osobliwości przyrodnicze, hodowlany cel gospodarowania  (TD), czas osiągania celu gospodarowania (wieki rębności) i sformułowano wskazania gospodarcze dla poszczególnych wyłączeń etc.  Po zakończeniu taksacji w każdym leśnictwie uzgodniono opisy taksacyjne, przebieg granic i wskazania gospodarcze dla każdego wydzielenia. Końcowy odbiór terenowych prac urządzeniowych nastąpił w dniu 06.07.2017 r.
Określenie zasobności dokonano statystyczną metodą reprezentacyjną z zastosowaniem warstw gatunkowo-wiekowych oraz zasady wyrównania miąższości oszacowanej w drzewostanach przez taksatorów do miąższości obliczonej na podstawie pomiarów na powierzchniach próbnych losowych-kołowych.
b) Prace kameralne
Po przetworzeniu danych inwentaryzacyjnych otrzymano opisy taksacyjne i wszelkie zestawienia potrzebne do opracowania planu urządzania lasu. Do sporządzenia planu wykorzystano informacje zebrane w Nadleśnictwie, starostwach i innych urzędach oraz w instytucjach zajmujących się problematyką leśnictwa oraz ochroną przyrody.
- Głównym  celem prac kameralnych było zasilenie bazy SILP (Systemu Informacyjnego Lasów Państwowych) nowymi danymi w zakresie opisu taksacyjnego.

 
-Nieodzownym elementem prac kameralnych jest sporządzenie map w różnych skalach dotyczących całego spektrum tematyki przestrzennej.
-mapy przeglądowo –gospodarcze w skali 1:10000.
 
 
- mapy gospodarczo-przeglądowe drzewostanów i projektowanych cięć rębnych  w skali 1:10000.
 

- mapy gospodarczo-przeglądowe walorów przyrodniczo-kulturowych  w skali 1:10000.

 

W trakcie prac kameralnych opracowano Elaborat Nadleśnictwa Świebodzin na lata 2018-2027.
Jest to swego rodzaju kompendium wiedzy o Nadleśnictwie, zawiera:
- ogólną charakterystykę lasów i gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Świebodzin 
- opis warunków ekologicznych naszego gospodarowania,
- historię Nadleśnictwa,
- wyniki analizy gospodarki leśnej za poprzednie dziesięciolecie 2008-2017,
- określa zadania gospodarcze na kolejne dziesięć lat,
- program ochrony przyrody
- prognozę stanu zasobów drzewnych na koniec okresu gospodarczego

Przygotowano również zaktualizowaną formę  "Książki ochrony przyrody, walorów kulturowych
i monitoringu", która stanowi  kompendium wiedzy o występujących na terenie każdego leśnictwa chronionych gatunkach roślin i zwierząt, stosowanych formach ochrony przyrody oraz zinwentaryzowanych elementach dziedzictwa kulturowego. Prowadzenie tego rodzaju dokumentacji leśnictwa w nowej, wzbogaconej formie, stanowi narzędzie do realizacji "Ramowych wytycznych w zakresie monitoringu wpływu realizacji planu urządzenia lasu na środowisko, prowadzonego przez służby LP w RDLP w Zielonej Górze".
 
 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyrwij się z miasta do lasu dzięki czaswlas.pl

Wyrwij się z miasta do lasu dzięki czaswlas.pl

Ponad 17 tys. obiektów turystycznych Lasów Państwowych: miejsc biwakowania i kempingów, ośrodków wypoczynkowych i kwater, szlaków pieszych, rowerowych i konnych, a także parkingów, punktów widokowych i innych atrakcji we wszystkich zielonych zakątkach kraju można znaleźć w nowej odsłonie serwisu czaswlas.pl, leśnego przewodnika turystycznego.

Dzięki stworzonemu przez Lasy Państwowe serwisowi czaswlas.pl każdy może w prosty sposób zaplanować wypoczynek z przyjaciółmi lub rodziną na łonie natury w ulubionym zakątku Polski.

– Jedną z trzech funkcji lasów jest udostępnianie ich społeczeństwu. Nowa odsłona naszego serwisu turystycznego jest realizacją tej funkcji. Chcemy ułatwić Polakom - zamkniętym z powodu pandemii przez wiele miesięcy w domach - wyrwanie się z pełnych betonu, hałasu i smogu miast, by mogli odpocząć w bliskości przyrody korzystając z infrastruktury turystycznej, którą dla nich tworzymy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. - Liczymy też, że więcej osób doceni urodę polskich lasów i pracę dbających o nie leśników – dodaje.

W serwisie czaswlas.pl za pomocą prostej wyszukiwarki, zintegrowanej ze szczegółową mapą, można szybko i łatwo znaleźć, np:

  • parkingi lub miejsca postoju, gdzie najwygodniej będzie zostawić samochód;
  • szlaki turystyczne: piesze, rowerowe lub konne, które zapewnią po drodze najpiękniejsze widoki i najwięcej atrakcji;
  • ścieżki edukacyjne lub historyczne, przejście którymi dostarczy także nieco wiedzy;
  • punkty widokowe, które mogą być celem wyprawy;
  • miejsca biwakowania lub wiaty turystyczne, które pozwolą po drodze nieco odpocząć, a często też rozpalić ognisko czy skorzystać z toalety.

Osoby planujące dłuższy pobyt w lesie mogą dzięki czaswlas.pl zapoznać się także z bazą noclegową Lasów Państwowych. Oferujemy setki miejsc w ośrodkach wypoczynkowych, szkoleniowo-wypoczynkowych i kwaterach myśliwskich, a także pokoje gościnne. Miłośnicy nocowania pod gołym niebem mogą rozbić namiot na jednym z kilkunastu pół biwakowych, kempingów lub w wyznaczonych miejscach biwakowania.

Na stronach leśnego przewodnika turystycznego można dowiedzieć się o usytuowaniu obiektów, możliwościach dojazdu, rodzaju i standardzie usług, wyposażeniu oraz okolicznych atrakcjach turystycznych. Użytkownik może ocenić obiekt i podzielić się opinią z innymi użytkownikami serwisu.

Opisy ponad 17 tys. obiektów oraz ich zdjęcia są na bieżąco aktualizowane.

Dla osób, które lubią gotowe propozycje spędzenia czasu zostały przygotowane „Pomysły na wyprawy”. Są to plany weekendowych wypraw z wykorzystaniem obiektów dostępnych w portalu czaswlas.pl. Każda z wypraw została przygotowana z myślą o konkretnej grupie użytkowników, np. chcących spędzić czas aktywnie, interesujących się historią czy tych, którzy wolą skupić się na obserwacji przyrody.

W serwisie czaswlas.pl można znaleźć także porady, których przestrzeganie sprawi, że czas spędzony w lesie będzie bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla otaczającej nas przyrody.

A ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą wybrać się do lasu, mogą posłuchać na czaswlas.pl jego odgłosów dzięki Leśnej strefie relaksu.