Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona przeciwpożarowa

Zauważyłeś ogień w lesie?

Alarmuj
tel. 998, (112)
 
Nadleśnictwo Świebodzin
tel. +48 68 382 20 01
 
fot. Sławomir Bąk
 
Zgodnie z przeprowadzoną kategoryzacją zagrożenia pożarowego obszarów leśnych uwzględniającą czynniki drzewostanowe, klimatyczne, antropogeniczne oraz średnioroczną ilość pożarów, grunty leśne Nadleśnictwa Świebodzin zostały zaklasyfikowane do I kategorii zagrożenia pożarowego. System ochrony przeciwpożarowej Nadleśnictwa Świebodzin działa w oparciu o sporządzony plan ochrony przeciwpożarowej, który jest częścią Planu Urządzania Lasu na lata 2008 – 2017.
 
Plan Urządzania Lasu w zakresie ochrony przeciwpożarowej został uzgodniony z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Staży Pożarnej w Świebodzinie i Sulęcinie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gorzowie Wlkp i zaakceptowany przez Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.
 
Czynniki mogące wpływać na zagrożenie pożarowe lasów na terenie Nadleśnictwa Świebodzin to:
  • bliskość osad ludzkich, pól uprawnych, granica polno – leśna,
  • gęstość szlaków komunikacyjnych drogowych i kolejowych (autostrada A2 Nowy Tomyśl - Świecko, droga ekspresowa S3, droga krajowa Nr 92  i szlak kolejowy Warszawa – Poznań – Kunowice.
  • penetracja terenów leśnych w celu zbioru owoców runa leśnego,
  • obiekty o charakterze wypoczynkowym zlokalizowane nad akwenami jezior : Niesłysz, Łagowskie, Paklicko Wielkie i Trześniowskie, oraz inne obiekty mające wpływ na zagrożenie pożarowe lasów:
    • tereny poligonu wojskowego w Wędrzynie,
    • tereny kopalni węgla brunatnego w Sieniawie,
    • gazociągi oraz linie elektroenergetyczne
Infrastruktura ochrony przeciwpożarowej w Nadleśnictwie Świebodzin, to między innymi:
  • samochód rozpoznawczo – gaśniczy LAND-ROVER z modułem gaśniczym,
  • obiekt dostrzegalni przeciwpożarowej „Lubrza" w leśnictwie Lubrza,
  • obiekt dostrzegalni przeciwpożarowej „Błonie" w leśnictwie Ołobok,
  • obiekt dostrzegalni przeciwpożarowej "Łagów" w leśnictwie Łagów,
  • miejsce startów i lądowań statków powietrznych związanych z gospodarką leśną „Zagórze".

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

II edycja akcji #sadziMY

II edycja akcji #sadziMY

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt.

Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie.

 

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

Sadzonki będą rozdawane 18 września br. w siedzibach wszystkich  430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie aż milion sadzonek. Na terenie zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych będzie można bezpłatnie otrzymać sadzonki od godz. 9:00 przy siedzibie:

- biura Regionalnej Dyrekcji Laśów Państwowych w Zielonej Górze przy ul. Kazimierza Wielkiego 24a,

- zielonogórskich nadleśnictw - wg informacji zawartych na stronach internetowych poszczególnych jednostek ogranizacyjnych LP.

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017 r.


Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnica połamała i wywróciła miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej.

Lasy Państwowe uprzątnęły już niemal cały teren zniszczony przez wiatr. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4 tys. pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, na powierzchni blisko 6,5 ha posadzi 64 tys. nowych drzew.