Wydawca treści
Biwakowanie
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?
Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.
Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.
Jak znaleźć miejsce na ognisko?
Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.
To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.
Jak zabezpieczyć ognisko?
Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.
Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?
Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.
Czy mogę rozbić w lesie namiot?
Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!
Najnowsze aktualności
W NADLEŚNICTWIE TORZYM STARTUJE II EDYCJA WARSZTATÓW TEATRALNYCH "STWORY Z LASU"
W NADLEŚNICTWIE TORZYM STARTUJE II EDYCJA WARSZTATÓW TEATRALNYCH "STWORY Z LASU"
Nadleśnictwo Torzym, we współpracy z Torzymskim Ośrodkiem Kultury, serdecznie zapraszają do udziału w projekcie pn. "Stwory z Lasu”! To wyjątkowe, trzydniowe wydarzenie, które odbędzie się już po raz drugi nad urokliwym jeziorem Jasnym.
To wyjątkowe wydarzenie kulturalno-edukacyjne, po raz drugi zainicjowane przez leśników. Przedsięwzięcie ma na celu nie tylko rozwijanie talentów uczestników, ale także podkreślenie funkcji lasów, wpływu natury na zdrowie człowieka, a propagowanie wiedzy na temat dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Spotkanie będzie także okazją do wspólnego świętowania 100-lecia istnienia Lasów Państwowych.
KIEDY?
Termin: 25-27 lipca 2024 r.
Godz. 14:00-17:00
GDZIE?
W trakcie warsztatów, codziennie spotkania będą odbywały w obszarze wiaty edukacyjnej Nadleśnictwa Torzym, przy polu namiotowym nad jeziorem Jasnym.
DLA KOGO?
Warsztaty są skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną wziąć udział w wyjątkowej przygodzie artystycznej, rozwijając swoje umiejętności teatralne i plastyczne w otoczeniu natury.
Program warsztatów
25 lipca 2024 (czwartek)
14:00-14:10 – Przywitanie uczestników
14:10-16:30 – Warsztaty teatralne: przygotowanie elementów scenicznych, praca z tekstem, nauka partnerowania na scenie
16:30-17:00 – Poczęstunek i zakończenie dnia
26 lipca 2024 (piątek)
14:00-14:10 – Przywitanie uczestników
14:10-16:30 – Kontynuacja warsztatów teatralnych i warsztaty plastyczne: tworzenie elementów scenicznych
16:30-17:00 – Poczęstunek i zakończenie dnia
27 lipca 2024 (sobota)
14:00-16:00 – Przygotowanie do premiery
16:00-17:00 – Premiera sceniczna przedstawienia zrealizowanego podczas warsztatów
Liczy się kolejność zgłoszeń!
Podczas zapisów, w terminie do 25 lipca, do godz. 12:00, prosimy o podanie podstawowych danych kontaktowych (imię, nazwisko, wiek, telefon kontaktowy) – ułatwi to podział uczestników na grupy wiekowe. Liczba miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Dane kontaktowe do koordynatora projektu: Beata Taryma - email beata.taryma@zielonagora.lasy.gov.pl, tel. +48 535 548 255.
Warto wiedzieć!
Uczestnictwo w warsztatach oznacza zgodę na fotografowanie i dokumentowanie wydarzenia, które może być relacjonowane na stronach internetowych oraz w social mediach Lasów Państwowych i partnerów, a także w mediach (telewizji, radiu i prasie).
Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które stanowi część obchodów 100-lecia Lasów Państwowych. To doskonała okazja, aby uczcić tę ważną rocznicę, rozwijając jednocześnie swoje talenty artystyczne i ciesząc się pięknem naszych lasów.
Zachęcamy do śledzenia aktualności i dołączenia do wydarzenia online, promującego na Facebooku "Stwory z lasu" - link.