Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Świebodzin wyznaczyło specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni 1519,83 hektara, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw naruszenia prawa - ustawy o lasach. Wyznaczone przez Nadleśnictwo Świebodzin strefy, to obszary przeznaczone dla miłośników bushcraftu i survivalu, ale również dla ludzi chcących przenocować „na dziko” w lesie, bez jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie BDL (https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy) oraz z poziomu aplikacji Mbdl na Androida (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl) lub na iOS (https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego (dostępna od 1go maja).

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1.    Regulaminem korzystania z obszaru [regulamin].

2.    Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać, jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

  • miejsce przeznaczone do palenia ogniska – oddz. 298 a leśnictwa Chociule oraz oddz. 95 c leśnictwa Staropole.

3.    Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/]. Przed wyjściem do lasu sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

4.    Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [https://czaswlas2.ecms.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3].



5.    Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie  te obowiązuje zakaz wstępu.

6.    Z czasowymi wyłączeniami /zmianami przebiegu szlaków turystycznych.

7.    W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  

  •     terminy polowań zbiorowych będą podawane na bieżąco.

8.    Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [formularz] oraz przesłanie go na adres: swiebodzin@zielonagora.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.


Kontakt do koordynatora programu w Nadleśnictwie Świebodzin – Agnieszka Anklewicz – tel.: 608 586 021, e-mail: agnieszka.anklewicz@zielonagora.lasy.gov.pl.


Nadleśnictwo Świebodzin przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych, celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

W NADLEŚNICTWIE TORZYM STARTUJE II EDYCJA WARSZTATÓW TEATRALNYCH "STWORY Z LASU"

W NADLEŚNICTWIE TORZYM STARTUJE II EDYCJA WARSZTATÓW TEATRALNYCH "STWORY Z LASU"

Nadleśnictwo Torzym, we współpracy z Torzymskim Ośrodkiem Kultury, serdecznie zapraszają do udziału w projekcie pn. "Stwory z Lasu”! To wyjątkowe, trzydniowe wydarzenie, które odbędzie się już po raz drugi nad urokliwym jeziorem Jasnym.

To wyjątkowe wydarzenie kulturalno-edukacyjne, po raz drugi zainicjowane przez leśników. Przedsięwzięcie ma na celu nie tylko rozwijanie talentów uczestników, ale także podkreślenie funkcji lasów, wpływu natury na zdrowie człowieka, a propagowanie wiedzy na temat dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Spotkanie będzie także okazją do wspólnego świętowania 100-lecia istnienia Lasów Państwowych.

KIEDY?
Termin: 25-27 lipca 2024 r.
Godz. 14:00-17:00

GDZIE?
W trakcie warsztatów, codziennie spotkania będą odbywały w obszarze wiaty edukacyjnej Nadleśnictwa Torzym, przy polu namiotowym nad jeziorem Jasnym.

DLA KOGO?
Warsztaty są skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną wziąć udział w wyjątkowej przygodzie artystycznej, rozwijając swoje umiejętności teatralne i plastyczne w otoczeniu natury.

Program warsztatów

25 lipca 2024 (czwartek)

14:00-14:10 – Przywitanie uczestników
14:10-16:30 – Warsztaty teatralne: przygotowanie elementów scenicznych, praca z tekstem, nauka partnerowania na scenie
16:30-17:00 – Poczęstunek i zakończenie dnia

26 lipca 2024 (piątek)

14:00-14:10 – Przywitanie uczestników
14:10-16:30 – Kontynuacja warsztatów teatralnych i warsztaty plastyczne: tworzenie elementów scenicznych
16:30-17:00 – Poczęstunek i zakończenie dnia

27 lipca 2024 (sobota)

14:00-16:00 – Przygotowanie do premiery
16:00-17:00 – Premiera sceniczna przedstawienia zrealizowanego podczas warsztatów

Liczy się kolejność zgłoszeń!
Podczas zapisów, w terminie do 25 lipca, do godz. 12:00, prosimy o podanie podstawowych danych kontaktowych (imię, nazwisko, wiek, telefon kontaktowy) – ułatwi to podział uczestników na grupy wiekowe. Liczba miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Dane kontaktowe do koordynatora projektu: Beata Taryma - email beata.taryma@zielonagora.lasy.gov.pl,  tel. +48 535 548 255.

Warto wiedzieć!
Uczestnictwo w warsztatach oznacza zgodę na fotografowanie i dokumentowanie wydarzenia, które może być relacjonowane na stronach internetowych oraz w social mediach Lasów Państwowych i partnerów, a także w mediach (telewizji, radiu i prasie).

Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które stanowi część obchodów 100-lecia Lasów Państwowych. To doskonała okazja, aby uczcić tę ważną rocznicę, rozwijając jednocześnie swoje talenty artystyczne i ciesząc się pięknem naszych lasów.

Zachęcamy do śledzenia aktualności i dołączenia do wydarzenia online, promującego na Facebooku "Stwory z lasu" - link.