Widok zawartości stron Widok zawartości stron

NIEMAPA LASY ZIELONOGÓRSKIE

NIEMAPA to nietypowy przewodnik stworzony dla tych, którzy chcą poznać piękno przyrody lubuskiej i wyjątkowe atrakcje Lasów Zielonogórskich.

Szukasz pomysłu na spędzenie czasu w lasach zielonogórskich? Zapraszamy Cię do najbardziej zalesionego regionu w Polsce, pełnego licznych jezior oraz ciekawej historii. Z naszą NIEMAPĄ Lasów Zielonogórskich możesz odkryć „Afrykę” w Nadleśnictwie Lipinki lub odwiedzić tańczące drzewa w lubuskich lasach.

Planujesz weekendowy odpoczynek? Z NIEMAPĄ Lasów Zielonogórskich możesz wybrać się w leśne okolice Łagowa lub nad Jezioro Sławskie. Wolisz aktywny wypoczynek? Chwyć lornetkę i wyrusz na ścieżkę edukacyjną „Ptasi raj” w Nadleśnictwie Cybinka.

NIEMAPA Lasów Zielonogórskich to nietypowy, ilustrowany przewodnik, który pozwala odkryć Lasy Zielonogórskie. Odwiedź wszystkie 12 miejsc i zdobądź Oznakę Sosnowego Znawcy. Poznaj Lubuskie od najlepszej strony – z NIEMAPĄ w ręku każda podróż staje się niezapomniana!

 

Zachęcamy do pobrania NIEMAPY w wersji elektronicznej TUTAJ

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

 
 
REZERWATY PRZYRODY W NADLEŚNICTWIE ŚWIEBODZIN
 
Buczyna Łagowska jest rezerwatem utworzonym w 1968 roku w celu zachowania dla celów dydaktyczno-naukowych fragmentu lasu bukowego na krańcu jego naturalnego zasięgu, z domieszką innych gatunków drzew. Obszar rezerwatu to teren wzgórzowy z charakterystycznymi pagórkami, kotlinami i rynnowymi zagłębieniami moreny czołowej ostatniego zlodowacenia. Różnice wysokości dochodzą nawet do 100 m. Do ciekawszych gatunków na terenie rezerwatu należy konwalia majowa, marzanka wonna, barwinek pospolity, widłak jałowcowaty, paprotka zwyczajna. Bytuje tutaj również wiele chronionych gatunków zwierząt. Buczyny rezerwatu należą do najcenniejszych drzewostanów ziemi lubuskiej. Powierzchnia rezerwatu wynosi 115,86 ha.
 
Nad Jeziorem Trześniowskim rozpościera się na powierzchni 47,73 ha i przebiega wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Trześniowskiego. Jest to rezerwat leśno-krajobrazowy, utworzony w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych fragmentu lasu bukowego pochodzenia naturalnego, z domieszką innych gatunków drzew. Do ciekawszych gatunków flory w rezerwacie należy gajowiec żółty, marzanka wonna, konwalijka dwulistna, paprotka zwyczajna, bluszcz pospolity, przylaszczka.
 
Pawski Ług, ustanowiony decyzją Wojewody Lubuskiego z 28.12.2001 r., zajmuje powierzchnię 34,52 ha. Jest to rezerwat, utworzonym w celu zachowania ze względów dydaktycznych i naukowych zbiorowiska roślinności bagiennej i torfowiskowej wraz z otaczającym je lasem. Na terenie rezerwatu znajdują się siedliska wymienione w Dyrektywie Siedliskowej (Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000), tj. torfowisko wysokie z torfowcem magellańskim, torfowisko przejściowe oraz zbiornik dystroficzny. 
 
Pniewski Ług jest rezerwatem utworzonym w 1990 roku w celu zachowania torfowiska wysokiego ze stanowiskiem rosiczki okrągłolistnej. Jego powierzchnia wynosi 6,84 ha.
 
Dębowy Ostrów został powołany do życia w celu ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu dębowego o charakterze naturalnym. Obecnie zaktualizowana powierzchnia wynosi 1,84 ha. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie pięciu gatunków roślin podlegających ochronie częściowej: konwalia majowa, pierwiosnka lekarska, marzanka wonna, porzeczka czarna i kruszyna pospolita.