Wydawca treści Wydawca treści

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna?

Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Jest to obowiązek zarządcy drogi, który powinien oznakować drogę zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ruchu drogowego oraz ustawy o lasach. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Nadleśnictwa ustawiają tablice informacyjne z drogami wyznaczonymi do ruchu i miejscami parkingowymi. Można także szukać takich informacji w urzędach gmin i punktach informacji turystycznej.

Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu?

Wybierając się do lasu należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować. Każde nadleśnictwo przygotowuje sieć parkingów leśnych oraz miejsc parkowania pojazdów. Informacje o nich można znaleźć na stronie internetowej nadleśnictwa. Najłatwiej na nią trafić wpisując adres www.lasy.gov.pl, a potem wybierając odpowiednią dyrekcję regionalną i nadleśnictwo.  

Nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu, ponieważ utrudnia to ich gospodarcze wykorzystanie.

Czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę?

Strażnik leśny, podobnie jak inni pracownicy Służby Leśnej, którzy mają uprawnienia strażnika leśnego, mogą, zgodnie z art.29c Ustawy prawo o ruchu drogowym, zatrzymywać pojazdy i legitymować kierowców na terenie lasów. Jeżeli kierowca pojazdu nie zastosował się do przepisów i znaków drogowych dotyczących zakazu wjazdu, zatrzymywania się i postoju obowiązujących na terenie lasów musi liczyć się z tym, że strażnik leśny może go zatrzymać, wylegitymować i wydać polecenie co do zachowania się na drodze. Jeżeli samochód przewozi drewno lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił w lesie przestępstwo, strażnik leśny może zatrzymywać pojazd do kontroli także poza terenem leśnym.

Zgodnie z zapisami ustawy o lasach strażnik leśny ma także prawo do legitymowania innych osób, np. świadków wykroczeń i przestępstw, nakładania oraz pobierania grzywien (mandatów karnych), odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia.

Należy się liczyć także z tym, że wobec osób uniemożliwiających kontrolę strażnik leśny ma prawo stosować środki przymusu bezpośredniego łącznie z użyciem broni.

Czy strażnik leśny może nałożyć mandat?

Strażnik leśny i pracownik Służby Leśnej mający uprawnienia strażnika np. leśniczy,  ma prawo do nałożenia grzywny w formie mandatu karnego o wysokości od 20 do 500 złotych. Grzywny są nakładane za wykroczenia określone w kodeksie wykroczeń (np. wjazd i parkowanie pojazdu w miejscu niedozwolonym, niszczenie grzybów i grzybni, płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt, niszczenie lęgów ptasich mrowisk itd.), w ustawie o ochronie przyrody (np. wypalanie roślinności, uszkadzanie drzew i krzewów) oraz za wykroczenia określone w prawie łowieckim.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie stanowi, że grzywny są nakładane w zasadzie w formie mandatu kredytowanego, wręczanego sprawcy wykroczenia za pokwitowaniem odbioru. Mandat staje się prawomocny po pokwitowaniu jego odbioru przez ukaranego, a należność grzywny należy uiścić w terminie 7 dni na konto widniejące na blankiecie mandatu.

W przypadku gdy sprawcą wykroczenia jest osoba czasowo przebywająca na terenie naszego kraju lub osoba nie mająca stałego miejsca zamieszkania i pobytu, nakłada się mandat karny gotówkowy. W takiej sytuacji należność wpłaca się od razu osobie, która nałożyła mandat.

W sytuacji, gdy wyrządzona szkoda jest znaczna (np. skradziono drewno, zniszczono fragment lasu, budowlę lub urządzenie) i kwalifikuje się to do wyższej kary niż pięćsetzłotowy mandat, strażnik leśny występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie i pełni rolę oskarżyciela publicznego. Wtedy grzywnę nakłada sąd, który dodatkowo może także orzec np. wypłacenie nawiązki za spowodowaną szkodę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy na Dzień Ojca do łagowskich lasów

Zapraszamy na Dzień Ojca do łagowskich lasów

Świebodzińscy leśnicy zapraszają do łagowskich lasów! Natura – bliska dla wszystkich! Znajdując się w jej otoczeniu czujemy bezpieczeństwo i wytchnienie. Przyroda pozytywnie wpływa na nasz nastrój więc warto skorzystać z tego dobrodziejstwa. Nadleśnictwo Świebodzin zaprasza na rodzinne spacery, do niezwykle wyjątkowych łagowskich lasów. Warto też zainteresować się samym Łagowem – miejscowością zlokalizowaną w północno-zachodniej części zasięgu terytorialnego nadleśnictwa. Nazywana jest niekiedy (i raczej słusznie) perłą Ziemi Lubuskiej. Ktokolwiek przyjeżdża tu po raz pierwszy zachwyca się pięknem krajobrazu, otaczającą mocą przyrody oraz nutką mistycyzmu, powodowaną wszechobecnymi dowodami minionych epok.


Piękno łagowskiej przyrody w pełnej okazałości (fot. Michał Olech, Nadleśnictwo Świebodzin)

Łagów znany jest z różnych wydarzeń kulturalnych. Nie bez powodu właśnie to miejsce odwiedzają artyści, poszukujący w okolicznej ptrzyrodzie natchnienia i wypoczynku. Zachęcając do odwiedzenia naszego regionu, proponujemy, aby spacer po Łagowie i okolicy zacząć od wejścia na wieżę zamku Joannitów, z której rozpościera się zapierający dech w piersi widok na dwa przepiękne jeziora: Trześniowskie i Łagowskie. Powstały one na skutek działania lodowca tysiące lat temu. Jezioro Trześniowskie jest jednym z najgłębszych w Polsce. Bytują w nim rzadko spotykane gatunki ryb takie jak sieje czy sielawy. Wszystkich urzeka przejrzystość wody oraz jej niesamowity jasno szmaragdowy kolor. Linia brzegowa momentami jest niezwykle stroma, przechodząca w urwiste stoki. Dlatego pamiętajmy o stosownym ubiorze oraz o zachowaniu środków ostrożności w trakcie spacerów licznymi szlakami turystycznymi.


Widok z wieży zamku Joannitów (fot. Michał Olech, Nadleśnictwo Świebodzin)


Jezioro Trześniowskie – spokój i jego cudna kolorystyka zachwyca (fot. Michał Olech, Nadleśnictwo Świebodzin)

Czas w las! Po nakarmieniu duszy urokiem krajobrazu, prosto z zamku Joannitów, warto udać się do rezerwatu przyrody „Nad Jeziorem Trześniowskim”. Dosłownie w trzy minuty pieszo dotrzemy do bramy wejściowej jednego z piękniejszych miejsc Nadleśnictwa Świebodzin – rośnie tu naturalny drzewostan bukowy.


Tato wchodzimy do rezerwatu? (fot. Michał Olech-Nadleśnictwo Świebodzin)


Tak potężne jest drzewo jak korzenie jego (fot. Michał Olech, Nadleśnictwo Świebodzin)

Spacerując po rezerwacie godne uwagi jest grodzisko, czyli pozostałość po osadzie obronnej w postaci kolistych wzniesień. Niezwykłą atrakcyjną tego miejsca jest fakt, że człowiek stworzył ten obiekt niemal 4 tys. lat temu. Aby jednak dotrzeć w to miejsce, najpierw musimy „wdrapać” się schodami na Sokolą Górę, a następnie przejść wzdłuż starego cmentarza ewangelickiego.


Czas na wspinaczkę na Sokolą Skałę (źródło Nadleśnictwo Świebodzin)

Rezerwat „Nad Jeziorem Trześniowskim”. Teren ten może zachwycić trelem rozmaitych gatunków ptaków. Łagowska awifauna jest naprawdę różnorodna. Szczęściarzom, być może uda się usłyszeć lub zobaczyć sikory, zięby, dzięcioły, kowaliki pełzacze czy grubodzioby (...) – to szczypta bogactwa przyrodniczego lasów Nadleśnictwa Świebodzin. Pięknem tego miejsca, oraz wartością dodaną do świętowania Dnia Ojca, będzie przede wszystkim spokój, czystość powietrza, czy też sam urok delikatnej fali jeziora..

Ojcowie, wszystkiego najlepszego w dniu Waszego święta!
Wyciszajcie telefony – dzisiaj służą tylko jako aparaty,
i do lasu z pociechami wyruszajcie.

Okiem przyrodnika. Bardziej dociekliwi, przed wyruszeniem w knieję, mogą pogłębić swoją wiedzę na temat zasięgu geograficznego buka zwyczajnego w Polsce i jego występowania w eksplorowanych przez nas łagowskich lasach. Fascynująca w tym miejscu jest siła natury – odnowienie naturalne tego gatunku jest wspaniałe. Buk zwyczajny chce tu rosnąć.


Odnowienia naturalne – siewki buka zwyczajnego (fot. Michał Olech, Nadleśnictwo Świebodzin)

Spacer nad wodą. Przechadzając się wzdłuż linii brzegowej Jeziora Trześniowskiego warto mieć w zanadrzu więcej czasu, jednak dla kilkuletniej pociechy może stanowić to nie lada wyzwanie. Dlatego zachęcamy, aby po nasyceniu się pięknem okolicznej przyrody wyruszyć w kierunku kolejnego zbiornika wodnego – Jeziora Łagowskiego.


Nie ma jak to wsparcie taty, kiedy nóżki „nie mają siły” (fot. Michał Olech, Nadleśnictwo Świebodzin)

Wybierz się do lasu po zdrowie! Teraz nieco poćwiczymy. Na turystycznym czarnym szlaku pieszym, tuż przy jeziorze Łagowskim, Nadleśnictwo Świebodzin przygotowało dla odwiedzających „Ścieżkę zdrowia” (mapa - w załączeniu poniżej).


Ścieżka zdrowia (fot. Michał Olech-Nadleśnictwo Świebodzin)

To idealne miejsce dla ludzi, którzy lubią spędzać czas aktywnie w otoczeniu natury. Delektując się pięknem przyrody, można tu pobudzić nasze serca do intensywniejszej pracy, albo poukładać codzienne myśli – przyroda tylko temu sprzyja, a rosnące w okolicy majestatyczne buki, dęby, lipy oraz klony dodadzą dodatkowej energii i motywacji do planowania rodzinnych wypraw do lubuskich lasów.


Start… 11,12,13 (…) (archiwum Nadleśnictwo Świebodzin)

W normalnych okolicznościach, czyli zanim nastał stan epidemiczny, naturalnym byłoby odwiedzenie do Ośrodka Wczasowego „Leśnik” w Łagowie. Piękna okolica i do tego pyszne jedzenie.


Ośrodek Wczasowy "Leśnik" w Łagowie (fot. Michał Olech-Nadleśnictwo Świebodzin)

Przyrodnicze ciekawostki przy OW „Leśnik w Łagowie”. Niebywałą atrakcję dendrologiczną stanowi rosnący tu ok. 200 letni tulipanowiec amerykański. Gatunek ten występuje głównie w Ameryce Północnej, osiągając wysokość do 60 m. Właśnie teraz rozpoczyna swoje kwitnienie, nęcąc błonkoskrzydłe swoimi żółto-zielono-pomarańczowymi kwiatami w kształcie zbliżonym do tulipanów. Niestety, w chwili obecnej, dbając o bezpieczeństwo i zdrowie ludzi oraz z uwagi na ograniczenia związane z pandemią, na terenie ośrodka mogą przebywać jedynie goście hotelowi.


Kwiat tulipanowca rosnący przy OW „Leśnik” w Łagowie (fot. archiwum Nadleśnictwa Świebodzin)

Szukając urokliwego miejsca na wypoczynek i chcąc zostać z nami na dłużej, warto zapoznać się z ofertą leśnego ośrodka (link). Zapewniając serdeczną atmosferę, oferujemy komfortowe warunki pobytu, wysoki standard, fachową i miłą obsługę, a potwierdzeniem tego jest m.in. "Gwarancja Satysfakcji", którą dla OW „Leśnik” przyznał portal turystyczny meteor-turystyka.pl. Szczególnie polecamy małe „co nieco” w postaci pysznych naleśników, które na pewno zachwycą podniebienia nie tylko tych najmłodszych gości hotelowych.

 
Słodkie pyszności już na sam widok pobudzają kubki smakowe  (fot. .Janina Mrozińska)

Na zaprezentowany spacer, po łagowskich lasach, poświęciliśmy tylko cztery godziny. Odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Było to możliwe dzięki temu, że dużo wcześniej zaplanowaliśmy nasz Dzień Ojca wyznaczając sobie atrakcje, które warto zobaczyć.


Warto mieć plan na wyprawę! 

Bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze, zatem idąc na wyprawę do lasu warto odpowiednio wcześniej się do niej przygotować. Chcąc skorzystać z infrastruktury leśnej pamiętajmy koniecznie o odpowiednich środkach higienicznych. Dezynfekujmy ręce zarówno przed jak i po skorzystaniu z ogólnodostępnej infrastruktury.