Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Miejsca i obiekty

Miejsca i obiekty

Na terenach leśnych przyległych do akwenów wodnych zlokalizowanych jest jedenaście ośrodków wypoczynkowych.

 
W Łagowie znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy „Leśnik". Obiekt znajduje się w centrum miejscowości, nad brzegiem jeziora Łagowskiego, w otoczeniu Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Udostępnia się tam 110 miejsc noclegowych o wysokim standardzie hotelowym: pokoje 2-3-4 osobowe, apartamenty, salę konferencyjno-szkoleniową, salę konsumpcyjno-bankietową, plac zabaw dla dzieci, boiska sportowe, plażę, wypożyczalnię sprzętu pływającego, parking i garaże. Na terenie ośrodka można grillować; tutejszą specjalnością jest dzik z rożna.
 
 

 
Z wypoczynku w okresie wakacji korzysta również młodzież harcerska w urządzonych na terenach leśnych Nadleśnictwa trzech stałych letnich bazach harcerskich zlokalizowanych nad J. Niesłysz w Niesulicach i Krzeczkowie-Tyczynie.
 
Dla osób stroniących od zorganizowanych form wypoczynku, Nadleśnictwo Świebodzin udostępnia corocznie cztery leśne pola biwakowe:
  • „Słoneczne", 
  • „Pod Bukami", 
  • „Pom", 
  • „Plaża Borów".
Wszystkie zlokalizowane nad jeziorem Niesłysz w Krzeczkowie –Tyczynie.
 
Odwiedź również portal CzasWLas.pl