Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

Tereny Nadleśnictwa Świebodzin przynależą łowiecko do II Rejonu Hodowlanego. Na tym obszarze w 8 obwodach gospodaruje 5 kół łowieckich oraz działa Ośrodek Hodowli Zwierzyny. Obwód 104 działa na pow. 9560 ha, w tym 5510 ha lasów; obwód 114 działa na pow. ogółem 7280 ha, w tym 4345 ha lasów.

Stan zwierzyny na terenie Nadleśnictwa Świebodzin w sezonie polowań 2017/2018 przedstawiał się następująco:
  • jeleni 470 szt. w tym 235 szt. byków,
  • saren 1535 szt. w tym 576 szt. rogaczy,
  • dzików 333 szt.,
  • danieli 107 szt., w tym 37 byków.
Na terenie OHZ obwód 114 działa również chłodnia do przechowywania upolowanej zwierzyny, obsługująca oba obwody łowieckie.
 
 
ZAGRODOWA HODOWLA ZWIERZYNY ŁOWNEJ „ZAGÓRZE"
Nadleśnictwo Świebodzin, podejmując działania na rzecz zmiany niekorzystnych tendencji w liczebności zajęcy szaraków i kuropatw, założyło w 2004 roku kwaterową hodowlę zająca na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych. W 2005 roku rozpoczęto wolierową hodowlę kuropatw. Celem prowadzonej hodowli jest odchowanie odpowiedniej ilości zajęcy i kuropatw przysposobionych do życia w warunkach naturalnych oraz przywrócenie ich poprzez wsiedlenia na terenach o odpowiednich warunkach siedliskowych dla tych gatunków.
 
Hodowla zajęcy
Hodowla zajęcy odbywa się w warunkach zbliżonych do naturalnych, na 6 ogrodzonych kwaterach o pow. 15-20 ha. Około 1/3 powierzchni kwatery zagospodarowana jest rolniczo, a na ugorowanych fragmentach wprowadzane są nasadzenia krzewów w celu ochrony przed ptakami szponiastymi.
Stado podstawowe w kwaterach to 50-60 sztuk zajęcy. Uzyskiwany przychówek od jednej samicy to 3-5 sztuk młodzieży w ciągu jednego sezonu. Na przełomie października i listopada dokonywane są odłowy w poszczególnych kwaterach. Po dokonanych odłowach określa się płeć zająca, podawane są szczepionki oraz leki przeciwko pasożytom. Od początku prowadzenia hodowli Nadleśnictwo Świebodzin przekazało 1574 sztuk zajęcy do wsiedleń w 19 łowiskach na terenie całej Polski.
W 2013 roku Nadleśnictwo założyło hodowlę klatkową w celu zwiększenia ilości odchowanych młodych osobników. W tym celu zbudowano 30 klatek. W kolejnych latach planuje się powiększenie hodowli klatkowej.
 
Hodowla kuropatw
Wykorzystując obiekt przyjęty w 2005 r. wraz gruntami od ANR, Nadleśnictwo Świebodzin rozpoczęło budowę odchowalników, w których zaplanowano hodowlę kuropatw. Wybudowano 4 odchowalniki z infrastrukturą niezbędną do prowadzenia odchowu piskląt kuropatw. Wykonane zostały również zadaszone wybiegi zewnętrzne oraz przykryte siatką woliery, które wyposażono w pojniki i paśniki do paszy.
 
 
W czerwcu dokonywany jest zakup jednodniowych piskląt, które otoczone są w odchowalniku opieką przez całą dobę. 
 
Od 2005 r. przekazano 19500 sztuk kuropatw do 50 łowisk polnych na terenie całego kraju.
 
Hodowla danieli
W 2011 r. uruchomiono w Nadleśnictwie Świebodzin Zamkniętą Hodowlę Danieli. Celem tego przedsięwzięcia jest ponowne wprowadzenie i wzmocnienie puli genowej tego gatunku na całym zachodnim pasie kraju nadzorowanym przez Lasy Państwowe. Na lokalizację hodowli wybrano grunt rolny i leśny, przylegający do kwater istniejącej hodowli zajęcy. W kompleksie leśnym wybudowano odłownię oraz ustawiono paśnik, wodopoje i lizawki. Grunt rolny obsiano uprawami, które są chętnie zgryzane przez daniele. Zagrodę zasiedlono stadem podstawowym w ilości 33 sztuk (2 byki, 25 łań i 6 cielaków). Daniele przeznaczane do wsiedleń będą odławiane, a następnie po oznakowaniu zostaną przetransportowane do wybranych Ośrodków Hodowli Zwierzyny.
 
 
Zagrodowa Hodowla Zwierzyny Łownej cieszy się dużym zainteresowaniem społeczeństwa, naukowców i mediów. Działalność Nadleśnictwa Świebodzin została doceniona przez Ministra Środowiska, który w 2008 r. przyznał Nadleśnictwu wyróżnienie, a rok później tytuł Lidera Polskiej Ekologii. W 2010 r. Nadleśnictwo otrzymało wyróżnienie Kapituły Europejskich Nagród „Biznes dla Środowiska".

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Groźny pożar w Nadleśnictwie Świebodzin

Groźny pożar w Nadleśnictwie Świebodzin

We wczesnych godzinach porannych w dniu 25 sierpnia 2022 r., nastąpił wybuch pożaru w lesie na ternie gminy Łagów.

Ogień objął uprawę leśną rosnącą nieopodal miejscowości Poźrzadło, przy drodze leśnej biegnącej w kierunku miejscowości Jemiołów.

Jako pierwsi na miejsce zdarzenia przybyli strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemiołowie. Wraz z rozpoczęciem akcji gaśniczej okazało się, że pożar jest nietypowy. Wysoka temperatura spowodowała eksplozje co najmniej 18 niewybuchów pochodzących z okresu II wojny światowej. Z tej przyczyny, akcja gaśnicza była znacznie utrudniona i szczególnie niebezpieczna. Do opanowania pożaru włączyły się samoloty gaśnicze i zrobiono wszystko, by pożar nie rozprzestrzenił się na większy obszar. Wykonano 30 samolotowych zrzutów wody.
 

Łącznie w akcji udział wzięło:
- 5 pojazdów Ochotniczej Straży Pożarnej
- 2 pojazdy Państwowej Straży Pożarnej
- 2 pojazdy Wojskowej Straży Pożarnej
- 3 pojazdy stanowiące siły własne Nadleśnictwa Świebodzin.


Z uwagi na znajdujące się w miejscu zdarzenia materiały wybuchowe, do akcji gaśniczej wezwana została również Policja.
Ogień ugaszono około godziny 15.00. Pożar zniszczył 1,88 ha lasu. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było podpalenie.
Miejsce pożaru zostało objęte zakazem wstępu i jest nadzorowane przez pracowników Nadleśnictwa Świebodzin.

Nadleśnictwo Świebodzin apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas pobytu w lesie w miesiącach letnich, szczególnie w okresie wysokich temperatur i braku opadów.

W przypadku zauważenia pożaru w lesie, w pierwszej kolejności należy myśleć o własnym bezpieczeństwie. Prosimy jak najszybciej zawiadomić odpowiednie służby lub dzwonić na numer alarmowy 112. Zgłoszenia można dokonać również na numer alarmowy Nadleśnictwa lub kontaktując się z miejscowym Leśniczym.
Punkt alarmowo-dyspozycyjny Nadleśnictwa Świebodzin:
stacjonarny: +48 68 382 20 01 wew. 23
komórkowy: +48 608 408 779