Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe dzięki możliwości zaspokajania potrzeb związanych z turystyką masową i wypoczynkiem lub z racji pełnionej funkcji korytarzy ekologicznych.

 
                 OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU W NADLEŚNICTWIE ŚWIEBODZIN
 
Na terenie Nadleśnictwa Świebodzin znajdują się fragmenty pięciu  obszarów chronionego krajobrazu:
  • „Rynna Paklicy i Ołoboku" o powierzchni 20 505 ha, w którym celem ochrony jest zachowanie korytarza ekologicznego oraz leśno-polno-jeziornej mozaiki krajobrazowej. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się 32,42% ogólnej powierzchni obszaru czyli 6635,29 ha;
  • „Puszcza nad Pliszką" o powierzchni 32 244 ha. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się 6,7 % ogólnej powierzchni obszaru; na gruntach Nadleśnictwa obszar zajmuje pow. 2148,22 ha;
  • „Rynny Obrzycko-Obrzańskie" o łącznej powierzchni 18915 ha zajmuje na gruntach Nadleśnictwa obszar o pow. 468,11 ha (2,48 % pow. ogólnej). Celem jego ustanowienia jest ochrona i zachowanie korytarzy ekologicznych rynien terenowych systemu Obry i Obrzycy
  • „Pojezierze Lubniewicko-Sulęcińskie”  zajmujące na gruntach Nadleśnictwa Świebodzin powierzchnię zaledwie 5,83 ha przy całkowitej powierzchni 14 917 ha.
  • „Dolina Jeziornej Strugi” o całkowitej powierzchni 5 708 ha., grunty zarządzane przez Nadleśnictwo Świebodzin 53,90 ha (1,69 %)

 
Na terenie obszarów chronionego krajobrazu obowiązują zakazy:


1. zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia ich nor, lęgowisk, innych schronień i miejsc rozrodu oraz tarlisk;
2. realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko;
3. likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych;
4. dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli służą innym celom niż ochrona przyrody i zrównoważone wykorzystanie użytków rolnych i leśnych oraz gospodarki rybackiej;
5. likwidowania i zasypywania zbiorników, przekształcania zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych;
6. lokalizowania obiektów budowlanych i instalowania nowych urządzeń i inwestycji szkodliwych dla środowiska lub trwale narzucających walory krajobrazowe.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących plantacji nasiennych i poletek łowieckich.

Tematem konsultacji jest wyłączenie powierzchni plantacji nasiennych pochodzenia generatywnego i wegetatywnego oraz poletek łowieckich (upraw rolnych) zlokalizowanych na gruntach leśnych (Ls) spod procesu certyfikacji FSC, prowadzonej w obszarze RDLP w Zielonej Górze.

Przebieg konsultacji społecznych

Osoby zainteresowane tematem konsultacjami,  proszone są o zgłaszanie uwag w terminie do 13.12.2021 r. pocztą tradycyjną, z dopiskiem „konsultacje FSC” na adres: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze (ul. Kazimierza Wielkiego 24a, 65-950 Zielona Góra) lub elektronicznie, w formie wiadomości e-mail, na adres: rdlp@zielonagora.lasy.gov.pl, wpisując w temacie wiadomości: „konsultacje FSC”.

W sprawie konsultacji istnieje także możliwość kontaktu telefonicznego pod nr tel. +48 68 325 44 51 (wew. 331). Więcej informacji o certyfikacji FSC znajduje się na stronie www.fsc.pl.

Szczegóły dotyczące planowanych konsultacji zostały zamieszczone w materiałach do pobrania:

  1. Ogłoszenie RDLP w Zielonej Górze dotyczące konsultacji społecznych ws. plantacji (do pobrania).

  2. Wykaz poletek łowieckich (do pobrania).

  3. Wykaz plantacji nasiennych (do pobrania).