Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe dzięki możliwości zaspokajania potrzeb związanych z turystyką masową i wypoczynkiem lub z racji pełnionej funkcji korytarzy ekologicznych.

 
                 OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU W NADLEŚNICTWIE ŚWIEBODZIN
 
Na terenie Nadleśnictwa Świebodzin znajdują się fragmenty pięciu  obszarów chronionego krajobrazu:
  • „Rynna Paklicy i Ołoboku" o powierzchni 20 505 ha, w którym celem ochrony jest zachowanie korytarza ekologicznego oraz leśno-polno-jeziornej mozaiki krajobrazowej. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się 32,42% ogólnej powierzchni obszaru czyli 6635,29 ha;
  • „Puszcza nad Pliszką" o powierzchni 32 244 ha. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się 6,7 % ogólnej powierzchni obszaru; na gruntach Nadleśnictwa obszar zajmuje pow. 2148,22 ha;
  • „Rynny Obrzycko-Obrzańskie" o łącznej powierzchni 18915 ha zajmuje na gruntach Nadleśnictwa obszar o pow. 468,11 ha (2,48 % pow. ogólnej). Celem jego ustanowienia jest ochrona i zachowanie korytarzy ekologicznych rynien terenowych systemu Obry i Obrzycy
  • „Pojezierze Lubniewicko-Sulęcińskie”  zajmujące na gruntach Nadleśnictwa Świebodzin powierzchnię zaledwie 5,83 ha przy całkowitej powierzchni 14 917 ha.
  • „Dolina Jeziornej Strugi” o całkowitej powierzchni 5 708 ha., grunty zarządzane przez Nadleśnictwo Świebodzin 53,90 ha (1,69 %)

 
Na terenie obszarów chronionego krajobrazu obowiązują zakazy:


1. zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia ich nor, lęgowisk, innych schronień i miejsc rozrodu oraz tarlisk;
2. realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko;
3. likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych;
4. dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli służą innym celom niż ochrona przyrody i zrównoważone wykorzystanie użytków rolnych i leśnych oraz gospodarki rybackiej;
5. likwidowania i zasypywania zbiorników, przekształcania zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych;
6. lokalizowania obiektów budowlanych i instalowania nowych urządzeń i inwestycji szkodliwych dla środowiska lub trwale narzucających walory krajobrazowe.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nowa ulotka przeciwpożarowa

Nowa ulotka przeciwpożarowa

Nowa ulotka o ochronie przeciwpożarowej w Lasach Państwowych

Lasy Państwowe przygotowały nową ulotkę, która w czytelnej i graficznej formie przedstawia wszystkie elementy systemu ochrony przeciwpożarowej. Materiał został opracowany przez Wydział Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (DGLP) we współpracy z Zespołem Publikacji Leśnych Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych (ORWLP) w Bedoniu. Ulotka jest dostępna w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Znaczenie systemu ochrony przeciwpożarowej

System ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych to jeden z najbardziej zaawansowanych tego typu systemów w Europie. Składa się na niego m.in.:
  • Sieć wież obserwacyjnych – 724 wieże wyposażone w kamery monitorujące zagrożenia,
  • Punkty alarmowo-dyspozycyjne (PAD) – 315 punktów odpowiadających za koordynację działań,
  • Infrastruktura gaśnicza – 11 tysięcy punktów czerpania wody oraz ponad 15 tys. km pasów przeciwpożarowych,
  • Flota pojazdów pożarniczych – 330 lekkich samochodów patrolowo-gaśniczych,
  • Lotnictwo leśne – ponad 40 samolotów i śmigłowców do patrolowania i gaszenia pożarów.
Celem systemu jest szybkie wykrycie pożaru, precyzyjne ustalenie jego lokalizacji oraz błyskawiczne podjęcie działań gaśniczych. Dzięki temu większość pożarów udaje się opanować już na wczesnym etapie, co minimalizuje straty.

Edukacja i promocja

Nowa ulotka to nie tylko źródło informacji dla pracowników Lasów Państwowych, ale także doskonałe narzędzie edukacyjne. Może być wykorzystywana podczas wydarzeń promujących ochronę lasów czy warsztatów edukacyjnych. To kolejny krok w budowaniu świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa ekologicznego. Dzięki nowoczesnym materiałom informacyjnym Lasy Państwowe kontynuują swoją misję ochrony przyrody oraz zapewnienia bezpieczeństwa lasom i ich użytkownikom. Zachęcamy do korzystania z przygotowanych materiałów!