Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Natura 2000

Natura 2000 jest przyjętym przez Unię Europejską systemem ochrony wybranych elementów przyrody, najważniejszych z punktu widzenia interesu całej Europy.

Sieć obszarów Natura 2000 obejmuje:
1) obszary specjalnej ochrony ptaków;
2) specjalne obszary ochrony siedlisk;
3) obszary mające znaczenie dla Wspólnoty.

- Natura 2000 jest przyjętym przez Unię Europejską systemem ochrony wybranych elementów
  przyrody, najważniejszych z punktu widzenia   interesu Wspólnoty.
- System ten nie ma zastępować systemów krajowych, ale je uzupełniać, stwarzając 
  merytoryczne podstawy zachowania dziedzictwa   przyrodniczego w skali kontynentu.
- Podstawę do wybrania i ochrony obszarów zaliczanych do systemu Natura 2000 stanowią
  dwie dyrektywy europejskie: Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa:
     a)  Dyrektywa Rady 79/409/EWG (Wild Birds Directive) z dnia 2 kwietnia 1979 r. dotyczy
          ochrony dziko żyjących ptaków (tzw. Dyrektywa Ptasia). W myśl tej dyrektywy
          powołuje się Obszary Specjalnej Ochrony Ptaków – OSOP.

    b) Dyrektywa Rady 92/43/EWG (Habitat Directive) z dnia 21 maja 1992 r., dotycząca
         ochrony naturalnych siedlisk przyrodniczych oraz dziko żyjącej fauny i flory
         (tzw. Dyrektywa Habitatowa bądź Siedliskowa), zobowiązuje kraje Unii 
         Europejskiej do typowania terenów ważnych dla ochrony gatunków oraz siedlisk jako
         Specjalnych Obszarów Ochrony Siedlisk – SOOS.

- Zaproponowane, a następnie uznane przez Komisję Europejską, obszary OSOP i SOOS tworzą
  Europejską Sieć Ekologiczną Natura 2000.s

OBSZARY NATURA 2000 W NADLEŚNICTWIE ŚWIEBODZIN

 

 
 

1. Buczyny Łagowsko – Sulęcińskie (PLH080008)

    Zajmują obszar o powierzchni 6 771 ha, położony w krajobrazie moren Pojezierza Lubuskiego. Charakteryzuje się on dużymi deniwelacjami terenu i stromymi zboczami. W obniżeniach znajdują się liczne mezotroficzne jeziora, wokół których wykształciły się torfowiska. Cenne przyrodniczo są także tereny źródliskowe. Około 90% powierzchni zajmują lasy zdominowane przez bory sosnowe, wśród których znajdują się rozległe fragmenty buczyn i dąbrów.
    W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się 34,6% powierzchni ogólnej obszaru.
 

WARTOŚĆ PRZYRODNICZA I ZNACZENIE
    Występuje tu co najmniej 14 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Rady 79/409/EWG oraz gatunki z Polskiej Czerwonej Księgi (kania ruda, bąk). W stosunkowo dużym zagęszczeniu występują: gąsiorek, zimorodek i lerka.
   Obszar ten jest ważny ze względu na występowanie całego spektrum lasów bukowych, charakterystycznych dla regionu, jezior 
   mezotroficznych oraz torfowisk wysokich
   i przejściowych, a także stabilnych populacji gatunków związanych z tymi siedliskami.
   Stwierdzono tu łącznie 10 typów siedlisk przyrodniczych, wyszczególnionych w Załączniku I Dyrektywy Rady (92/43/EWG), zajmujących około 52% powierzchni ostoi oraz 9 gatunków z Załącznika II tej dyrektywy (w tym 7 gatunków związanych z wodami). /Źródło: Standardowy formularz danych/
 
 ZAGROŻENIA
Największe zagrożenia dla przyrody obszaru stanowią:
• usuwanie martwych i obumierających drzew;
• zanieczyszczanie wód;
• melioracje odwadniające;
• kłusownictwo;
• silna presja turystyczna;
• kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego w okolicach obszaru.
 
2. Nietoperek (PLH080003)

   Obszar Natura 2000 o powierzchni 7377 ha, położony jest na terenie województwa lubuskiego. Obejmuje on rozległą sieć starych, podziemnych fortyfikacji tj. 30 km żelbetonowych podziemi, znajdujących się 30 – 50 m pod powierzchnią ziemi. Stanowią one część Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zbudowanego przez hitlerowców w latach 1933-1945. Podziemia łączą się z powierzchnią ziemi kilkoma pionowymi szybami wentylacyjnymi oraz korytarzami prowadzącymi do bunkrów.
   W skład ostoi wchodzą również naziemne tereny żerowiskowe nietoperzy, odpowiadające mniej więcej granicom Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Uroczyska MRU", stanowiącego otulinę podziemnych rezerwatów „Nietoperek" i „Nietoperek II". Dodatkowo do ostoi włączony został Tunel w Wysokiej.
   W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się 12,7% ogólnej powierzchni zarządzanego przez RDOŚ obszaru.
 
WARTOŚĆ PRZYRODNICZA I ZNACZENIE
Obszar obejmuje najważniejsze zimowisko nietoperzy Europy Środkowej i ich tereny żerowiskowe. Zimuje tu nawet 37 693 osobniki (2008 r.; w 2011 r. 27 285 osobników), należących do co najmniej 12 gatunków (w tym 4 gat. z Załącznika II Dyrektywy Rady 92/43/EWG).
   Najliczniej występują: nocek rudy (Myotis daubentonii), nocek duży (Myotis myotis), gacek wielkouch (Plecotus auritus) i nocek Natterera (Myotis nattereri). /Źródło: standardowy formularz danych/
 

ZAGROŻENIA
Największym zagrożeniem tego obszaru jest niepokojenie nietoperzy przez ludzi.
 
3. Dolina Leniwej Obry (PLH080001)

   Rozpościera się na powierzchni 7137 ha i obejmuje rozległe obniżenie Leniwej Obry między miejscowościami Babimost i Międzyrzecz, przechodzące w północnej części w dolinę rzeki Paklicy. Teren ten ma charakter rozległej, zatorfionej doliny wolno płynącej rzeki. Została ona zmeliorowana w XIX w, a następnie zagospodarowana rolniczo. Obecnie podlega spontanicznej renaturyzacji i stanowi mozaikę ekstensywnie użytkowanych, zarastających łąk, lasów (w wieku 20-100 lat) oraz zarośli łęgowych. W północnej części ostoi zlokalizowane są eutroficzne, przepływowe jeziora. Sośniny zajmują większą część powierzchni. Ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane, charakterystyczne dla krajobrazu polodowcowego. Obszar odznacza się bardzo słabym zaludnieniem i niskim poziomem antropopresji.
   W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Świebodzin znajduje się 15,6% powierzchni ogólnej obszaru, którym zarządza RDOŚ.
 
WARTOŚĆ PRZYRODNICZA I ZNACZENIE
Ostoja ptasia o randze krajowej K35.

  Występuje tu co najmniej 14 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Rady 79/409/EWG. W okresie lęgowym świerszczak występuje w zagęszczeniu około 1% populacji krajowej (C3). W stosunkowo wysokim zagęszczeniu (C7) występuje dzięcioł średni (30-40p).
  Rozległe obszary szybko renaturyzujących się terenów podmokłych i lasów, z najcenniejszymi starodrzewami liściastymi, w tym kilkuset drzewami o wymiarach pomnikowych. Znajduje się tu jedyne w Polsce stanowisko kaldesii dziewięciornikowatej, na którym była obserwowana od 1986 r. (kilkanaście niekwitnących osobników). Ponadto występuje tu ponad 20 gatunków roślin zagrożonych i chronionych w Polsce.
 

ZAGROŻENIA
  Największym zagrożeniem dla obszaru jest zmiana stosunków wodnych na skutek odnowienia lub kontynuacji melioracji.
 

4. Stara Dąbrowa w Korytach

  Obejmuje zwarty fragment Puszczy Lubuskiej, zwanej Rzepińską. Obszar ten, o powierzchni 1630 ha, leży w południowej części Puszczy, na południu od miejscowości Koryta (od której bierze swą nazwę), na terenie powiatu sulęcińskiego, w gminie Torzym. Od południa teren graniczy z „Doliną Pliszki", łącząc się przez nią z „Lasami Dobrosułowskimi". Obszar obejmuje niezwykle cenne, stare drzewostany dębowe z rzadkimi gatunkami chrząszczy ksylofagicznych, który do tej pory, pomimo licznych starań, nie został objęty ochroną rezerwatową. Puszcza Lubuska stanowi wielki kompleks leśny obejmujący obszar pomiędzy trzema rzekami: Odrą, Wartą i Obrą. Tworzą go głównie piaszczyste tereny sandrowe, dość liczne jeziora oraz drzewostan o charakterze monokultury, w którym zdecydowanie dominuje sosna zwyczajna.
 
  Obszar ten, utworzony w celu zachowania starych drzewostanów dębowych z silną populacją jelonka rogacza, Stanowi bardzo istotny element w sieci korytarzy ekologicznych w Polsce zachodniej, łącząc się poprzez „Dolinę Pliszki" z „Lasami Dobrosułowskimi". Niestety, od północy jest ograniczony ruchliwą i pozbawioną przejść dla zwierząt drogą E30. Z załącznika II Dyrektywy Rady 92/43/EWG oprócz jelonka rogacza stwierdzono tutaj niezbyt licznie występującą traszkę grzebieniastą, dla zachowania której obszar ma znikome znaczenie

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

SPOTKANIE DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

SPOTKANIE DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

W dniach 23-24.01.2025 r. Ośrodek Wypoczynkowy "Leśnik" odbyło się spotkanie dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Witolda Kossa z nadleśniczymi i dykrektorami RDLP z Katowic, Poznania, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry.

Dyrektor Koss zaprezentował strategiczne kierunki rozwoju Lasów Państwowych, a także podsumował 2024 rok. Zaznaczył, że, przedstawiona podczas II edycji Ogólnopolskiej Narady o Lasach, propozycja objęcia 17 proc. lasów szczególną ochroną jest propozycją policzoną i bezpieczną dla organizacji. Zwrócił uwagę na potrzebę dostosowania lasów do postępującej zmiany klimatu. Przypomniał też, że w sierpniu poprzedniego roku zakończono proces uzgadniania nowego wzoru umowy licencyjnej na certyfikację FSC. To otwiera drogę do powrotu FSC w  Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych, które obecnie nie posiadają tego certyfikatu. Dużo uwagi poświęcił także bezpieczeństwu gospodarczemu organizacji.

– Ze względu na sytuacje międzynarodową, bezpieczeństwo jest teraz przewodnim tematem dyskusji publicznej. Słychać to było przedwczoraj w Parlamencie Europejskim. Bezpieczeństwo jest też tematem przewodnim Polskiej Prezydencji UE. Jako leśnicy stoimy na straży bezpieczeństwa środowiskowego, ale także gospodarczego naszego kraju. Przemysł leśno- drzewny to około 3 % PKB, wszystkie proponowane przez nas rozwiązania i zmiany związane z ważną dla leśników ochroną przyrody są bezpieczne gospodarczo – mówił podczas spotkania dyrektor Koss.

Marcin Polak, zastępca dyrektora generalnego ds. ekonomicznych omówił sytuację ekonomiczną LP.

Agnieszka Grzegorczyk, naczelniczka Wydziału Zarządzania Zasobami Ludzkimi DGLP przedstawiła wyniki kolejnego etapu prac zespołu zadaniowego, powołanego zarządzeniem DGLP nr 118 z dnia 24 września 2024 r. oraz aktualny stan jego dalszych prac. Obecnie trwają konsultacje modelu wyrównania obciążeń pracą z dyrektorami Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Mają one na celu dopracowanie modelu, wymianę uwag i spostrzeżeń.

– Naszym priorytetem jest zrównoważenie obciążeń pracą na poszczególnych stanowiskach w jednostkach LP, w tym celu zamierzamy wdrożyć model oparty na naturalnych procesach kadrowych – mówiła Agnieszka Grzegorczyk.

Olga Buczyńska, naczelniczka Wydziału Biuro Prasowe DGLP oraz z Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych zaprezentowały uczestnikom główne założenia strategii komunikacyjnej LP, omówiły możliwe zagrożenia wizerunkowe oraz przedstawiły rezultaty niedawnych kampanii, jednocześnie akcentując efektywność zintegrowanych działań komunikacyjnych.

Anna Pikus, naczelniczka Wydziału Społecznych Funkcji Lasu DGLP przybliżyła nadleśniczym koncepcję Centrum Dialogu Lasu Państwowych – struktury formowanej na wzór innych działów merytorycznych w naszej organizacji. Podkreśliła, jak ważną rolę w dobie dużego społecznego zainteresowania działaniami Lasów Państwowych, będą sprawowali w organizacji konsultanci do spraw kontaktów społecznych, pracujący w nadleśnictwach i regionalnych dyrekcjach LP.

Spotkania w Łagowie, zakończyły serię spotkań dyrektora generalnego z nadleśniczymi ze wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Takie spotkania będą odbywały się co roku, by osoby zarządzające naszą organizacją mogły pozyskać informacje bezpośrednio od dyrektora generalnego LP, a także wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat kierunków rozwoju Lasów Państwowych.