Wydawca treści Wydawca treści

INFORMACJA O ZABIEGU AGROLOTNICZYM

Nadleśnictwo Świebodzin informuje, że w okresie od 27.04.2024 r. do 27.05.2024 r. w zależności od warunków pogodowych, na terenie Nadleśnictwa Świebodzin zostanie przeprowadzony zabieg agrolotniczy ograniczający populację szkodnika pierwotnego sosny – barczatki sosnówki na terenie obrębu leśnego Ołobok, w leśnictwach Ołobok oraz Międzylesie. Podczas wykonywania zabiegu we wskazanym polu obowiązywać będzie okresowy zakaz wstępu do lasu. Zabieg będzie wykonywany przy użyciu sprzętu lotniczego, środkiem ochrony roślin CONFIRM.
Krótka charakterystyka planowanego do zastosowania preparatu (wyciąg z etykiety ŚOR):
- Confirm – jest to związek z grupy pochodnych diacylohydrazyn zawierający jako substancję czynną – tebufenozyd (22,49 %) w formie koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC) o działaniu żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników sosny (gąsienice motyli) w lasach. Będzie stosowany w dawce 0,4 l/ha rozpuszczonej w wodzie z dodatkiem adiuwanta Ikar 95 EC. Ilość cieczy roboczej potrzebnej na zabezpieczenie 1 hektara wynosi około 3 litry. Ciecz rozbijana jest przez atomizery na mikrokrople (o wielkości ok. 150 mikrometrów), które osadzają się w koronach drzew. Okres prewencji wynosi 7 dni, nie ma okresu karencji dla tego preparatu.

Ochrona lasu

Stan zdrowotny i sanitarny lasów Nadleśnictwa Świebodzin ocenia się jako dobry. Występujące na przełomie ostatnich 10 lat szkody od czynników abiotycznych, biotycznych i antropogenicznych nie stworzyły istotnego zagrożenia dla stabilności drzewostanów.

 
 

 

 

1. Ważnym czynnikiem abiotycznym powodującym zniszczenia w lasach należących do Nadleśnictwa Świebodzin są wiatry.

 

W wyniku huraganowych wiatrów wiejących na terenie Nadleśnictwa w latach 2012-2015 powstały złomy i wywroty o łącznej masie 21 600 m3. W kilku przypadkach szkody przyjęły charakter powierzchniowy.

 

Szczególnie dotkliwy dla naszej gospodarki okazał się rok 2017, w wyniku niszczycielskiego huraganu "KSAWERY", wiejącego w dniach 5-6.10.2017 roku, na obszarze 9450 ha powstały szkody o łącznej masie ok 14 600 m3.

 

 

2. Szkody powodowane działalnością  patogenów grzybowych.

 

Grzyby korzeniowe z rodzaju Heterobasidion  i Armilaria występują na terenie Nadleśnictwa, jednak w minionym dziesięcioleciu nie odnotowano szkód o znaczeniu gospodarczym.

Co roku  obserwowane są objawy chorobowe określane wiosenną osutką sosny nie mają one jednak znaczenia gospodarczego .

  1. Zamieranie jesionu   

W roku 2015 stwierdzono w Leśnictwie Długoszyn (obecnie Bukowiec) zjawisko zamierania jesionu. Objawami tymi dotknięte zostało 1,47 ha drzewostanu będącego ekosystemem referencyjnym. Z uwagi na powyższe nie podjęto  żadnych działań bezpośrednich  przy czym prowadzony jest tam  monitoring drzewostanu.

  1. Zamieranie pędów sosny

Zjawisko zamierania pędów sosny po raz pierwszy w Nadleśnictwie Świebodzin  zaobserwowano w lipcu 2015 roku na terenie leśnictwa Krzeczkowo w oddziale 221-b. Wówczas były to pojedyncze drzewa na pow. 0,59 ha.  Skala zjawiska nasiliła się jesienią tego roku. Z leśnictwa Krzeczkowo wpłynęły kolejne karty sygnalizacyjne informujące o eskalacji zjawiska.

W 2016 roku na skutek suszy panującej w 2015 roku i obniżenia poziomu wód gruntowych stwierdzono masowe występowanie grzyba  Sphaeropsis sp. w starszych drzewostanach sosnowych, w których wykonano cięcia sanitarne na łącznej powierzchni 119,78 ha.

 

3 Szkody powodowane działalnością owadów.

 

  1. Szkodniki glebowe.

Na obszarze Nadleśnictwa Świebodzin występuje stałe zagrożenie ze strony szkodników glebowych (głównie larw chrabąszcza majowego). Wytypowano powierzchnie szczególnie narażone na szkody od pędraków tzw. stałe pędraczyska (Decyzja Nr 13 Dyrektora RDLP w Zielonej Górze z dnia 20 lutego 2007 r.), zlokalizowane na terenie obrębu leśnego Ołobok, o powierzchni ogólnej 3127,71 ha .

Co roku dokonywana jest kontrola zapędraczenia gleby na szkółce leśnejw Ołoboku, Bezwzględnie kontrolowane są wszystkie powierzchnie przeznaczone do zalesienia położone na gruntach porolnych.

    b. Szkodniki upraw

  • Szeliniak sosnowiec

Na terenie Nadleśnictwa nie odnotowuje się występowania szeliniaka sosnowca w ilościach mogących stanowić zagrożenie dla trwałości upraw.

  1. Szkodniki pierwotne

Z uwagi na duże zagrożenie drzewostanów położonych na terenie Nadleśnictwa Świebodzin ze strony szkodników pierwotnych sosny Decyzją nr 30 Dyrektora RDLP w Zielonej Górze z dn. 27.06.2007r (zn. spr ZZ-O-7200-18/07) na terenie Nadleśnictwa zatwierdzone zostały drzewostany uznane za pierwotne ogniska gradacyjne na łącznej powierzchni 2198,48 ha tj.:

  • Pierwotne Ognisko Gradacyjne - „Niedźwiedź‟ o powierzchni 414,75 ha. Obszar położony w obrębie leśnym Ołobok, na terenie leśnictwa Niedźwiedź, w oddziałach: 25-35, 38-45
  • Pierwotne Ognisko Gradacyjne - „Rokitnica‟ o powierzchni 1783,73 ha. Obszar położony w obrębie leśnym Ołobok, na terenie leśnictw Niedźwiedź, Ołobok, Chociule, Międzylesie, w oddziałach: 228-234, 242-249, 260-267, 278-285, 295-302.

 

 

Głównymi szkodnika pierwotnymi na terenie Nadleśnictwa są: barczatka sosnówka oraz brudnica mniszka. W minionym 10-leciu nie prowadzono zwalczania szkodników pierwotnych.W omawianym okresie wspomniane szkodniki występowały w zagrożeniu„0/+” i „+”

Od 2014 roku prowadzona jest w leśnictwie Długoszyn (obecnie Bukowiec) kontrola występowania miernikowców przy pomocy drzew lepowych.

  1. Szkodniki wtórne
  • Cetyniec większy i mniejszy

W minionym okresie nie odnotowano zagrożenia od wyżej wymienionych szkodników. Występowanie ich utrzymywało się na stałym niskim poziomie.

  • Kornik drukarz, czterooczak świerkowiec, rytownik pospolity:

Od 2015 roku obserwuje się wzrost zagrożenia ze strony tych owadów. W 2017 roku w drzewostanach opanowanych przez kornika drukarza i towarzyszącemu szkodniki wtórne Nadleśnictwo zmuszone było wykonać sanitarne zręby zupełne w leśnictwach:

 

  • Długoszyn (Bukowiec) o pow. 1,20 ha,
  • Myszęcin o pow. 0,70 ha,
  • Ołobok o pw. 1,32 ha.

Łącznie w ramach cięć sanitarnych pozyskano w 2017 r. masę 3399 m3 posuszu świerkowego.

  • Kornik modrzewiowiec:

Szkody zaobserwowano w 2016 roku w leśnictwach Międzylesie i Lubrza. W leśnictwie Międzylesie opanowany przez szkodnika drzewostan modrzewiowy uprzątnięto zrębem sanitarnym o pow. 0,70 ha i pozyskano drewno o masie 223 m3. W leśnictwie Lubrza wykonano cięcia sanitarne. Usunięto 105m3 drewna modrzewiowego.

  • Przypłaszczek granatek:

Szkodnik ten występuje na terenie całego Nadleśnictwa , głównie w drzewostanach założonych na gruntach porolnych..

  • Opiętki:

Głównie na terenie Leśnictwa Długoszyn (obecnie Bukowiec) w 2013 roku zanotowano masowe występowanie drzew zasiedlonych przez opiętki i przystąpiono do ich usuwania. Zjawisko zostało opanowane i aktualnie systematycznie usuwane są jedynie pojedyncze drzewa zasiedlone przez ten gatunek owada.

 

4 Szkody powstałe przez pożary.

       Nadleśnictwo Świebodzin z uwagi na  przeważające w swoim zarządzie powierzchnie kompleksów leśnych z siedliskami borowymi, zaliczone jest do I kategorii zagrożenia pożarowego.

W przypadku powstania pożaru lasu, działania gaśnicze prowadzone są przy użyciu sił i środków Komend Powiatowych Państwowych Straży Pożarnych w Świebodzinie i Sulęcinie, jak również jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych zlokalizowanych i funkcjonujących na terenie działania wymienionych Komend.

Na terenie działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie, w granicach administracyjnych Nadleśnictwa Świebodzin działają 24 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 7 jednostek włączonych do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego (KRSG).                                                                                                                

      W prowadzonych akcjach  gaśniczych, a następnie w działaniach związanych z dogaszaniem oraz dozorowaniem powierzchni pożarzysk  wykorzystywane są również :

1.     Siły i środki Nadleśnictwa Świebodzin :

  • samochód rozpoznawczo – gaśniczy LAND – ROVER z nasobnym modułem gaśniczym typu  LZR-4 produkcji Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie ze zbiornikiem na wodę  o pojemności 400 litrów z dwiema liniami gaśniczymi szybkiego natarcia  60,0 m oraz 30,0 m oraz z dodatkowym wyposażeniem takim, jak : pilarka spalinowa, szpadle, tłumice, hydronetki, przeciągarka linowa,
  • beczkowóz (meprozet) na wodę o pojemności 4.500 l. do zabezpieczania powierzchni pożarzysk,
  • samochód patrolowy Straży Leśnej,
  • samochody administracyjne Nadleśnictwa,
  • Na wypadek powstania pożaru lasu dysponowane są przez Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny Nadleśnictwa siły i środki Zakładów Usług Leśnych wykonujących usługi umowne z zakresu gospodarki leśnej w Nadleśnictwie Świebodzin, w tym w szczególności z zakresu ochrony lasów przed pożarami   w postaci beczkowozów z wodą oraz pługów LPŻ do zabezpieczania obwodnic pożarów oraz wykonywania przerw ogniowych.
  • Na terenie Nadleśnictwa Świebodzin zlokalizowane są i funkcjonują 3  punkty obserwacji naziemnej, w granicach trzech obrębów leśnych : Łagów, Ołobok oraz Świebodzin. Wszystkie obiekty są dostrzegalniami klasycznymi o konstrukcji metalowej – kratowej, metalowej – rurowej oraz żelbetowej. Zlokalizowane są w oddz. 263 d leśnictwa Łagów, 105 f  leśnictwa Ołobok oraz 144 a leśnictwa Lubrza. Istniejąca ilość obiektów dostrzegalni w pełni zapewnia obserwację terenów leśnych Nadleśnictwa, jak również terenów leśnych sąsiednich nadleśnictw   z wykorzystaniem oraz współpracą obiektów sieci obserwacyjnej tych jednostek.

 

2.       Ilość pożarów w okresie 2008-2017.

 

Rok

 

 

Ilość pożarów

( szt.)

Powierzchnia pożarów

( w ha)

 

Średnia pożaru  (w ha)

 

2008

 

12

 

0,27

 

0,02

 

2009

 

10

 

0,17

 

0,02

 

2010

 

3

 

0,08

 

0,02

 

2011

 

14

 

1,13

 

0,08

 

2012

 

20

 

0,79

 

0,04

 

2013

 

7

 

1,00

 

0,14

 

2014

 

1

 

0,01

 

0,01

 

2015

 

14

 

2,52

 

0,18

 

2016

 

5

 

0,25

 

0,05

 

2017

 

4

 

0,07

 

0,02

 

Ogółem

 

90

 

6,29

 

0,07

 

 

 

 

Pobierz Instrukcję Ochrony Lasu ( tom I i II).


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Łowiectwo

Łowiectwo

Tereny Nadleśnictwa Świebodzin przynależą łowiecko do II Rejonu Hodowlanego. Na tym obszarze w 8 obwodach gospodaruje 5 kół łowieckich oraz działa Ośrodek Hodowli Zwierzyny. Obwód 104 działa na pow. 9560 ha, w tym 5510 ha lasów; obwód 114 działa na pow. ogółem 7280 ha, w tym 4345 ha lasów.

Stan zwierzyny na terenie Nadleśnictwa Świebodzin w sezonie polowań 2017/2018 przedstawiał się następująco:
  • jeleni 470 szt. w tym 235 szt. byków,
  • saren 1535 szt. w tym 576 szt. rogaczy,
  • dzików 333 szt.,
  • danieli 107 szt., w tym 37 byków.
Na terenie OHZ obwód 114 działa również chłodnia do przechowywania upolowanej zwierzyny, obsługująca oba obwody łowieckie.
 
 
ZAGRODOWA HODOWLA ZWIERZYNY ŁOWNEJ „ZAGÓRZE"
Nadleśnictwo Świebodzin, podejmując działania na rzecz zmiany niekorzystnych tendencji w liczebności zajęcy szaraków i kuropatw, założyło w 2004 roku kwaterową hodowlę zająca na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych. W 2005 roku rozpoczęto wolierową hodowlę kuropatw. Celem prowadzonej hodowli jest odchowanie odpowiedniej ilości zajęcy i kuropatw przysposobionych do życia w warunkach naturalnych oraz przywrócenie ich poprzez wsiedlenia na terenach o odpowiednich warunkach siedliskowych dla tych gatunków.
 
Hodowla zajęcy
Hodowla zajęcy odbywa się w warunkach zbliżonych do naturalnych, na 6 ogrodzonych kwaterach o pow. 15-20 ha. Około 1/3 powierzchni kwatery zagospodarowana jest rolniczo, a na ugorowanych fragmentach wprowadzane są nasadzenia krzewów w celu ochrony przed ptakami szponiastymi.
Stado podstawowe w kwaterach to 50-60 sztuk zajęcy. Uzyskiwany przychówek od jednej samicy to 3-5 sztuk młodzieży w ciągu jednego sezonu. Na przełomie października i listopada dokonywane są odłowy w poszczególnych kwaterach. Po dokonanych odłowach określa się płeć zająca, podawane są szczepionki oraz leki przeciwko pasożytom. Od początku prowadzenia hodowli Nadleśnictwo Świebodzin przekazało 1574 sztuk zajęcy do wsiedleń w 19 łowiskach na terenie całej Polski.
W 2013 roku Nadleśnictwo założyło hodowlę klatkową w celu zwiększenia ilości odchowanych młodych osobników. W tym celu zbudowano 30 klatek. W kolejnych latach planuje się powiększenie hodowli klatkowej.
 
Hodowla kuropatw
Wykorzystując obiekt przyjęty w 2005 r. wraz gruntami od ANR, Nadleśnictwo Świebodzin rozpoczęło budowę odchowalników, w których zaplanowano hodowlę kuropatw. Wybudowano 4 odchowalniki z infrastrukturą niezbędną do prowadzenia odchowu piskląt kuropatw. Wykonane zostały również zadaszone wybiegi zewnętrzne oraz przykryte siatką woliery, które wyposażono w pojniki i paśniki do paszy.
 
 
W czerwcu dokonywany jest zakup jednodniowych piskląt, które otoczone są w odchowalniku opieką przez całą dobę. 
 
Od 2005 r. przekazano 19500 sztuk kuropatw do 50 łowisk polnych na terenie całego kraju.
 
Hodowla danieli
W 2011 r. uruchomiono w Nadleśnictwie Świebodzin Zamkniętą Hodowlę Danieli. Celem tego przedsięwzięcia jest ponowne wprowadzenie i wzmocnienie puli genowej tego gatunku na całym zachodnim pasie kraju nadzorowanym przez Lasy Państwowe. Na lokalizację hodowli wybrano grunt rolny i leśny, przylegający do kwater istniejącej hodowli zajęcy. W kompleksie leśnym wybudowano odłownię oraz ustawiono paśnik, wodopoje i lizawki. Grunt rolny obsiano uprawami, które są chętnie zgryzane przez daniele. Zagrodę zasiedlono stadem podstawowym w ilości 33 sztuk (2 byki, 25 łań i 6 cielaków). Daniele przeznaczane do wsiedleń będą odławiane, a następnie po oznakowaniu zostaną przetransportowane do wybranych Ośrodków Hodowli Zwierzyny.
 
 
Zagrodowa Hodowla Zwierzyny Łownej cieszy się dużym zainteresowaniem społeczeństwa, naukowców i mediów. Działalność Nadleśnictwa Świebodzin została doceniona przez Ministra Środowiska, który w 2008 r. przyznał Nadleśnictwu wyróżnienie, a rok później tytuł Lidera Polskiej Ekologii. W 2010 r. Nadleśnictwo otrzymało wyróżnienie Kapituły Europejskich Nagród „Biznes dla Środowiska".