Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Świebodzin wyznaczyło specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni 1519,83 hektara, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw naruszenia prawa - ustawy o lasach. Wyznaczone przez Nadleśnictwo Świebodzin strefy, to obszary przeznaczone dla miłośników bushcraftu i survivalu, ale również dla ludzi chcących przenocować „na dziko” w lesie, bez jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie BDL (https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy) oraz z poziomu aplikacji Mbdl na Androida (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl) lub na iOS (https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego (dostępna od 1go maja).

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1.    Regulaminem korzystania z obszaru [regulamin].

2.    Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać, jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

  • miejsce przeznaczone do palenia ogniska – oddz. 298 a leśnictwa Chociule oraz oddz. 95 c leśnictwa Staropole.

3.    Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/]. Przed wyjściem do lasu sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

4.    Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [https://czaswlas2.ecms.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3].5.    Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie  te obowiązuje zakaz wstępu.

6.    Z czasowymi wyłączeniami /zmianami przebiegu szlaków turystycznych.

7.    W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  

  •     terminy polowań zbiorowych będą podawane na bieżąco.

8.    Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [formularz] oraz przesłanie go na adres: swiebodzin@zielonagora.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.


Kontakt do koordynatora programu w Nadleśnictwie Świebodzin – Agnieszka Anklewicz – tel.: 608 586 021, e-mail: agnieszka.anklewicz@zielonagora.lasy.gov.pl.


Nadleśnictwo Świebodzin przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych, celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Zapraszamy do wypełnienia anonimowej ankiety:
http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl