Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

 
 
REZERWATY PRZYRODY W NADLEŚNICTWIE ŚWIEBODZIN
 
Buczyna Łagowska jest rezerwatem utworzonym w 1968 roku w celu zachowania dla celów dydaktyczno-naukowych fragmentu lasu bukowego na krańcu jego naturalnego zasięgu, z domieszką innych gatunków drzew. Obszar rezerwatu to teren wzgórzowy z charakterystycznymi pagórkami, kotlinami i rynnowymi zagłębieniami moreny czołowej ostatniego zlodowacenia. Różnice wysokości dochodzą nawet do 100 m. Do ciekawszych gatunków na terenie rezerwatu należy konwalia majowa, marzanka wonna, barwinek pospolity, widłak jałowcowaty, paprotka zwyczajna. Bytuje tutaj również wiele chronionych gatunków zwierząt. Buczyny rezerwatu należą do najcenniejszych drzewostanów ziemi lubuskiej. Powierzchnia rezerwatu wynosi 115,86 ha.
 
Nad Jeziorem Trześniowskim rozpościera się na powierzchni 47,73 ha i przebiega wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Trześniowskiego. Jest to rezerwat leśno-krajobrazowy, utworzony w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych fragmentu lasu bukowego pochodzenia naturalnego, z domieszką innych gatunków drzew. Do ciekawszych gatunków flory w rezerwacie należy gajowiec żółty, marzanka wonna, konwalijka dwulistna, paprotka zwyczajna, bluszcz pospolity, przylaszczka.
 
Pawski Ług, ustanowiony decyzją Wojewody Lubuskiego z 28.12.2001 r., zajmuje powierzchnię 34,52 ha. Jest to rezerwat, utworzonym w celu zachowania ze względów dydaktycznych i naukowych zbiorowiska roślinności bagiennej i torfowiskowej wraz z otaczającym je lasem. Na terenie rezerwatu znajdują się siedliska wymienione w Dyrektywie Siedliskowej (Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000), tj. torfowisko wysokie z torfowcem magellańskim, torfowisko przejściowe oraz zbiornik dystroficzny. 
 
Pniewski Ług jest rezerwatem utworzonym w 1990 roku w celu zachowania torfowiska wysokiego ze stanowiskiem rosiczki okrągłolistnej. Jego powierzchnia wynosi 6,84 ha.
 
Dębowy Ostrów został powołany do życia w celu ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu dębowego o charakterze naturalnym. Obecnie zaktualizowana powierzchnia wynosi 1,84 ha. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie pięciu gatunków roślin podlegających ochronie częściowej: konwalia majowa, pierwiosnka lekarska, marzanka wonna, porzeczka czarna i kruszyna pospolita. 
       
        
      
 
 
       

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Groźny pożar w Nadleśnictwie Świebodzin

Groźny pożar w Nadleśnictwie Świebodzin

We wczesnych godzinach porannych w dniu 25 sierpnia 2022 r., nastąpił wybuch pożaru w lesie na ternie gminy Łagów.

Ogień objął uprawę leśną rosnącą nieopodal miejscowości Poźrzadło, przy drodze leśnej biegnącej w kierunku miejscowości Jemiołów.

Jako pierwsi na miejsce zdarzenia przybyli strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jemiołowie. Wraz z rozpoczęciem akcji gaśniczej okazało się, że pożar jest nietypowy. Wysoka temperatura spowodowała eksplozje co najmniej 18 niewybuchów pochodzących z okresu II wojny światowej. Z tej przyczyny, akcja gaśnicza była znacznie utrudniona i szczególnie niebezpieczna. Do opanowania pożaru włączyły się samoloty gaśnicze i zrobiono wszystko, by pożar nie rozprzestrzenił się na większy obszar. Wykonano 30 samolotowych zrzutów wody.
 

Łącznie w akcji udział wzięło:
- 5 pojazdów Ochotniczej Straży Pożarnej
- 2 pojazdy Państwowej Straży Pożarnej
- 2 pojazdy Wojskowej Straży Pożarnej
- 3 pojazdy stanowiące siły własne Nadleśnictwa Świebodzin.


Z uwagi na znajdujące się w miejscu zdarzenia materiały wybuchowe, do akcji gaśniczej wezwana została również Policja.
Ogień ugaszono około godziny 15.00. Pożar zniszczył 1,88 ha lasu. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było podpalenie.
Miejsce pożaru zostało objęte zakazem wstępu i jest nadzorowane przez pracowników Nadleśnictwa Świebodzin.

Nadleśnictwo Świebodzin apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas pobytu w lesie w miesiącach letnich, szczególnie w okresie wysokich temperatur i braku opadów.

W przypadku zauważenia pożaru w lesie, w pierwszej kolejności należy myśleć o własnym bezpieczeństwie. Prosimy jak najszybciej zawiadomić odpowiednie służby lub dzwonić na numer alarmowy 112. Zgłoszenia można dokonać również na numer alarmowy Nadleśnictwa lub kontaktując się z miejscowym Leśniczym.
Punkt alarmowo-dyspozycyjny Nadleśnictwa Świebodzin:
stacjonarny: +48 68 382 20 01 wew. 23
komórkowy: +48 608 408 779