Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

SPOTKANIE DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

SPOTKANIE DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

W dniach 23-24.01.2025 r. Ośrodek Wypoczynkowy "Leśnik" odbyło się spotkanie dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Witolda Kossa z nadleśniczymi i dykrektorami RDLP z Katowic, Poznania, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry.

Dyrektor Koss zaprezentował strategiczne kierunki rozwoju Lasów Państwowych, a także podsumował 2024 rok. Zaznaczył, że, przedstawiona podczas II edycji Ogólnopolskiej Narady o Lasach, propozycja objęcia 17 proc. lasów szczególną ochroną jest propozycją policzoną i bezpieczną dla organizacji. Zwrócił uwagę na potrzebę dostosowania lasów do postępującej zmiany klimatu. Przypomniał też, że w sierpniu poprzedniego roku zakończono proces uzgadniania nowego wzoru umowy licencyjnej na certyfikację FSC. To otwiera drogę do powrotu FSC w  Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych, które obecnie nie posiadają tego certyfikatu. Dużo uwagi poświęcił także bezpieczeństwu gospodarczemu organizacji.

– Ze względu na sytuacje międzynarodową, bezpieczeństwo jest teraz przewodnim tematem dyskusji publicznej. Słychać to było przedwczoraj w Parlamencie Europejskim. Bezpieczeństwo jest też tematem przewodnim Polskiej Prezydencji UE. Jako leśnicy stoimy na straży bezpieczeństwa środowiskowego, ale także gospodarczego naszego kraju. Przemysł leśno- drzewny to około 3 % PKB, wszystkie proponowane przez nas rozwiązania i zmiany związane z ważną dla leśników ochroną przyrody są bezpieczne gospodarczo – mówił podczas spotkania dyrektor Koss.

Marcin Polak, zastępca dyrektora generalnego ds. ekonomicznych omówił sytuację ekonomiczną LP.

Agnieszka Grzegorczyk, naczelniczka Wydziału Zarządzania Zasobami Ludzkimi DGLP przedstawiła wyniki kolejnego etapu prac zespołu zadaniowego, powołanego zarządzeniem DGLP nr 118 z dnia 24 września 2024 r. oraz aktualny stan jego dalszych prac. Obecnie trwają konsultacje modelu wyrównania obciążeń pracą z dyrektorami Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Mają one na celu dopracowanie modelu, wymianę uwag i spostrzeżeń.

– Naszym priorytetem jest zrównoważenie obciążeń pracą na poszczególnych stanowiskach w jednostkach LP, w tym celu zamierzamy wdrożyć model oparty na naturalnych procesach kadrowych – mówiła Agnieszka Grzegorczyk.

Olga Buczyńska, naczelniczka Wydziału Biuro Prasowe DGLP oraz z Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka prasowa Lasów Państwowych zaprezentowały uczestnikom główne założenia strategii komunikacyjnej LP, omówiły możliwe zagrożenia wizerunkowe oraz przedstawiły rezultaty niedawnych kampanii, jednocześnie akcentując efektywność zintegrowanych działań komunikacyjnych.

Anna Pikus, naczelniczka Wydziału Społecznych Funkcji Lasu DGLP przybliżyła nadleśniczym koncepcję Centrum Dialogu Lasu Państwowych – struktury formowanej na wzór innych działów merytorycznych w naszej organizacji. Podkreśliła, jak ważną rolę w dobie dużego społecznego zainteresowania działaniami Lasów Państwowych, będą sprawowali w organizacji konsultanci do spraw kontaktów społecznych, pracujący w nadleśnictwach i regionalnych dyrekcjach LP.

Spotkania w Łagowie, zakończyły serię spotkań dyrektora generalnego z nadleśniczymi ze wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Takie spotkania będą odbywały się co roku, by osoby zarządzające naszą organizacją mogły pozyskać informacje bezpośrednio od dyrektora generalnego LP, a także wymienić się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat kierunków rozwoju Lasów Państwowych.