Wydawca treści
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat.
Plan urządzenia lasu Nadleśnictwa Świebodzin na lata 2018-2027 został opracowany przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Gorzowie Wlkp. na podstawie Umowy Nr ZS.271.2.2016 z dnia 30.03.2016 r., zawartej pomiędzy wykonawcą, a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
1. Prace glebowo-siedliskowe zostały wykonane przez BULiGL O/Poznań wg stanu na 1.01.1998 r.
2. Prace geodezyjne.
Administracja Nadleśnictwa Świebodzin przekazała wykonawcy planu u. l. rejestr gruntów Nadleśnictwa, zgodny z ewidencją powszechną; kategorie gruntów i klasyfikację użytków rolnych przyjęto wg stanu na 01.01.2018 r.
3. Zasięg, powierzchnię i kategorie lasów ochronnych opracowano zgodnie z Zarządzeniem Nr 132 MOŚZNiL z dnia 9 maja 1995 r.
4. Prace urządzeniowe.
a) Prace terenowe.
Taksację lasów wykonano w latach 2016-2017. Taksatorzy czyli leśnicy specjalizujący się w pracach urządzeniowych dokonali weryfikacji danych pochodzących z ubiegłego okresu gospodarczego. Zobligowani byli do zinwentaryzowania każdego z 13.328 !!!! wydzieleń Nadleśnictwa Świebodzin. W trakcie prac ustalono granice wyłączeń taksacyjnych, określono elementy taksacyjne (skład gatunkowy, zwarcie, zadrzewienie przeciętną wysokość, przeciętną pierśnice), osobliwości przyrodnicze, hodowlany cel gospodarowania (TD), czas osiągania celu gospodarowania (wieki rębności) i sformułowano wskazania gospodarcze dla poszczególnych wyłączeń etc. Po zakończeniu taksacji w każdym leśnictwie uzgodniono opisy taksacyjne, przebieg granic i wskazania gospodarcze dla każdego wydzielenia. Końcowy odbiór terenowych prac urządzeniowych nastąpił w dniu 06.07.2017 r.
Określenie zasobności dokonano statystyczną metodą reprezentacyjną z zastosowaniem warstw gatunkowo-wiekowych oraz zasady wyrównania miąższości oszacowanej w drzewostanach przez taksatorów do miąższości obliczonej na podstawie pomiarów na powierzchniach próbnych losowych-kołowych.
b) Prace kameralne
Po przetworzeniu danych inwentaryzacyjnych otrzymano opisy taksacyjne i wszelkie zestawienia potrzebne do opracowania planu urządzania lasu. Do sporządzenia planu wykorzystano informacje zebrane w Nadleśnictwie, starostwach i innych urzędach oraz w instytucjach zajmujących się problematyką leśnictwa oraz ochroną przyrody.
- Głównym celem prac kameralnych było zasilenie bazy SILP (Systemu Informacyjnego Lasów Państwowych) nowymi danymi w zakresie opisu taksacyjnego.
-mapy przeglądowo –gospodarcze w skali 1:10000.
- mapy gospodarczo-przeglądowe walorów przyrodniczo-kulturowych w skali 1:10000.
W trakcie prac kameralnych opracowano Elaborat Nadleśnictwa Świebodzin na lata 2018-2027.
Jest to swego rodzaju kompendium wiedzy o Nadleśnictwie, zawiera:
- ogólną charakterystykę lasów i gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Świebodzin
- opis warunków ekologicznych naszego gospodarowania,
- historię Nadleśnictwa,
- wyniki analizy gospodarki leśnej za poprzednie dziesięciolecie 2008-2017,
- określa zadania gospodarcze na kolejne dziesięć lat,
- program ochrony przyrody
- prognozę stanu zasobów drzewnych na koniec okresu gospodarczego
i monitoringu", która stanowi kompendium wiedzy o występujących na terenie każdego leśnictwa chronionych gatunkach roślin i zwierząt, stosowanych formach ochrony przyrody oraz zinwentaryzowanych elementach dziedzictwa kulturowego. Prowadzenie tego rodzaju dokumentacji leśnictwa w nowej, wzbogaconej formie, stanowi narzędzie do realizacji "Ramowych wytycznych w zakresie monitoringu wpływu realizacji planu urządzenia lasu na środowisko, prowadzonego przez służby LP w RDLP w Zielonej Górze".
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy nadleśnictwa
Lasy nadleśnictwa
Teren Nadleśnictwa Świebodzin jest niezwykle zróżnicowany pod względem przyrodniczym.
Charakteryzuje się bogatą gatunkowo florą oraz fauną.
CIEKAWOSTKA !
Możemy pochwalić się stanowiskiem dziewięćsiła bezłodygowego (Carlina acaulis) gatunku należącego do rodziny astrowatych, który zazwyczaj występuje w rejonach alpejskich południowej i centralnej Europy, dosyć często na terenie Polski południowej (Beskidy, Pieniny, Tatry, Sudety), Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej (Rębielice Królewskie), rzadko na niżu.
Rzeźba terenu na obszarze Nadleśnictwa kreśli wyraźną różnicę pomiędzy Pojezierzem Łagowskim a Równiną Torzymską.
Pojezierze Łagowskie zasadniczo ma krajobraz pagórkowato-falisty, miejscami wzgórzowy (Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy); jego wysokość względna dochodzi do 200 m n.p.m. (Bukowiec 227 m). Na Równinie Torzymskiej przeważają sandry terenów płaskich i tereny faliste, a wysokość względna waha się od 40 do 100 m n.p.m.
Zasięg Nadleśnictwa znajduje się głównie pod wpływem klimatu polarno-morskiego.
Wyróżnia go wilgotne powietrze. Okres zimowy charakteryzuje się częstymi odwilżami i opadami deszczu; lato jest chłodne ze znacznym zachmurzeniem nieba i częstymi opadami deszczu. Wiatry wieją przeważnie z zachodu i południowego zachodu. W ostatnim czasie często dochodzi do anomalii pogodowych: w styczniu zdarzają się dni o temperaturze powyżej 10°C; zimy bywają bezśnieżne, niekiedy towarzyszą im burze. W okresie wegetacyjnym dochodzi do długookresowych susz (maj/czerwiec, lipiec/sierpień); przez cały rok zdarzają się huragany.
Geologicznie obszar Nadleśnictwa leży w zasięgu Zlodowacenia Północnopolskiego, w stadiale głównym, w fazie leszczyńskiej, częściowo również poznańskiej i pomorskiej.
Większość utworów geologicznych na tym terenie pochodzi z Czwartorzędu (Neogen). Są to zarówno ukształtowane w Plejstocenie piaski zwałowe i sandrowe oraz piaski i żwiry moren czołowych, glina zwałowa, jak i pochodzące z Holocenu utwory związane z torfami, murszami, piaskami rzecznymi, a także polami piasków eolicznych przykrywających starsze utwory. Sporadycznie na omawianym terenie występują także utwory z okresu Trzeciorzędu (Paleogen): piaski, mułki i węgle brunatne, zlokalizowane w pobliżu Sieniawy.
Na terenie Nadleśnictwa Świebodzin przeważają gleby:
- rdzawe (71,01 %)
- brunatne kwaśne (15,98%).
Pozostałe zajmują mniej niż 5% powierzchni nadleśnictwa. Poniżej zestawiono poszczególne podtypy gleb wraz z ich udziałem powierzchniowym:
Zasięg Nadleśnictwa znajduje się w dorzeczu rzeki Odry, w zlewni rzeki Warty i Odry.
Sieć wodna w lasach jest gęsta i skomplikowana. Kierunki spływów prowadzą w różne strony. Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu w wielu miejscach można spotkać tereny bezodpływowe na podłożu gliniastym i ilastym. Największymi jeziorami w zasięgu, w zlewni rzeki Warty są: j. Paklicko Wielkie, j. Goszcza, j. Lubie oraz rzeka Paklica. W zlewni rzeki Odry: j. Niesłysz, j. Trześniowskie (Ciecz), j. Łagowskie, j. Niedźwiedno, oraz rzeka Pliszka, Kanał Ołobok, Łagowa.