Wydawca treści
Nowa ulotka przeciwpożarowa
Nowa ulotka o ochronie przeciwpożarowej w Lasach Państwowych
Lasy Państwowe przygotowały nową ulotkę, która w czytelnej i graficznej formie przedstawia wszystkie elementy systemu ochrony przeciwpożarowej. Materiał został opracowany przez Wydział Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (DGLP) we współpracy z Zespołem Publikacji Leśnych Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych (ORWLP) w Bedoniu. Ulotka jest dostępna w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Znaczenie systemu ochrony przeciwpożarowej
System ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych to jeden z najbardziej zaawansowanych tego typu systemów w Europie. Składa się na niego m.in.:- Sieć wież obserwacyjnych – 724 wieże wyposażone w kamery monitorujące zagrożenia,
- Punkty alarmowo-dyspozycyjne (PAD) – 315 punktów odpowiadających za koordynację działań,
- Infrastruktura gaśnicza – 11 tysięcy punktów czerpania wody oraz ponad 15 tys. km pasów przeciwpożarowych,
- Flota pojazdów pożarniczych – 330 lekkich samochodów patrolowo-gaśniczych,
- Lotnictwo leśne – ponad 40 samolotów i śmigłowców do patrolowania i gaszenia pożarów.
Edukacja i promocja
Nowa ulotka to nie tylko źródło informacji dla pracowników Lasów Państwowych, ale także doskonałe narzędzie edukacyjne. Może być wykorzystywana podczas wydarzeń promujących ochronę lasów czy warsztatów edukacyjnych. To kolejny krok w budowaniu świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa ekologicznego. Dzięki nowoczesnym materiałom informacyjnym Lasy Państwowe kontynuują swoją misję ochrony przyrody oraz zapewnienia bezpieczeństwa lasom i ich użytkownikom. Zachęcamy do korzystania z przygotowanych materiałów!Ochrona przeciwpożarowa
Zauważyłeś ogień w lesie?
![](/image/image_gallery/Po%C5%BCar.jpg?img_id=19500935&mini=19500934)
- bliskość osad ludzkich, pól uprawnych, granica polno – leśna,
- gęstość szlaków komunikacyjnych drogowych i kolejowych (autostrada A2 Nowy Tomyśl - Świecko, droga ekspresowa S3, droga krajowa Nr 92 i szlak kolejowy Warszawa – Poznań – Kunowice.
- penetracja terenów leśnych w celu zbioru owoców runa leśnego,
-
obiekty o charakterze wypoczynkowym zlokalizowane nad akwenami jezior : Niesłysz, Łagowskie, Paklicko Wielkie i Trześniowskie, oraz inne obiekty mające wpływ na zagrożenie pożarowe lasów:
- tereny poligonu wojskowego w Wędrzynie,
- tereny kopalni węgla brunatnego w Sieniawie,
- gazociągi oraz linie elektroenergetyczne
- samochód rozpoznawczo – gaśniczy LAND-ROVER z modułem gaśniczym,
- obiekt dostrzegalni przeciwpożarowej „Lubrza" w leśnictwie Lubrza,
- obiekt dostrzegalni przeciwpożarowej „Błonie" w leśnictwie Ołobok,
- obiekt dostrzegalni przeciwpożarowej "Łagów" w leśnictwie Łagów,
- miejsce startów i lądowań statków powietrznych związanych z gospodarką leśną „Zagórze".
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy nadleśnictwa
Lasy nadleśnictwa
Teren Nadleśnictwa Świebodzin jest niezwykle zróżnicowany pod względem przyrodniczym.
Charakteryzuje się bogatą gatunkowo florą oraz fauną.
CIEKAWOSTKA !
Możemy pochwalić się stanowiskiem dziewięćsiła bezłodygowego (Carlina acaulis) gatunku należącego do rodziny astrowatych, który zazwyczaj występuje w rejonach alpejskich południowej i centralnej Europy, dosyć często na terenie Polski południowej (Beskidy, Pieniny, Tatry, Sudety), Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej (Rębielice Królewskie), rzadko na niżu.
Rzeźba terenu na obszarze Nadleśnictwa kreśli wyraźną różnicę pomiędzy Pojezierzem Łagowskim a Równiną Torzymską.
Pojezierze Łagowskie zasadniczo ma krajobraz pagórkowato-falisty, miejscami wzgórzowy (Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy); jego wysokość względna dochodzi do 200 m n.p.m. (Bukowiec 227 m). Na Równinie Torzymskiej przeważają sandry terenów płaskich i tereny faliste, a wysokość względna waha się od 40 do 100 m n.p.m.
Zasięg Nadleśnictwa znajduje się głównie pod wpływem klimatu polarno-morskiego.
Wyróżnia go wilgotne powietrze. Okres zimowy charakteryzuje się częstymi odwilżami i opadami deszczu; lato jest chłodne ze znacznym zachmurzeniem nieba i częstymi opadami deszczu. Wiatry wieją przeważnie z zachodu i południowego zachodu. W ostatnim czasie często dochodzi do anomalii pogodowych: w styczniu zdarzają się dni o temperaturze powyżej 10°C; zimy bywają bezśnieżne, niekiedy towarzyszą im burze. W okresie wegetacyjnym dochodzi do długookresowych susz (maj/czerwiec, lipiec/sierpień); przez cały rok zdarzają się huragany.
Geologicznie obszar Nadleśnictwa leży w zasięgu Zlodowacenia Północnopolskiego, w stadiale głównym, w fazie leszczyńskiej, częściowo również poznańskiej i pomorskiej.
Większość utworów geologicznych na tym terenie pochodzi z Czwartorzędu (Neogen). Są to zarówno ukształtowane w Plejstocenie piaski zwałowe i sandrowe oraz piaski i żwiry moren czołowych, glina zwałowa, jak i pochodzące z Holocenu utwory związane z torfami, murszami, piaskami rzecznymi, a także polami piasków eolicznych przykrywających starsze utwory. Sporadycznie na omawianym terenie występują także utwory z okresu Trzeciorzędu (Paleogen): piaski, mułki i węgle brunatne, zlokalizowane w pobliżu Sieniawy.
Na terenie Nadleśnictwa Świebodzin przeważają gleby:
- rdzawe (71,01 %)
- brunatne kwaśne (15,98%).
Pozostałe zajmują mniej niż 5% powierzchni nadleśnictwa. Poniżej zestawiono poszczególne podtypy gleb wraz z ich udziałem powierzchniowym:
Zasięg Nadleśnictwa znajduje się w dorzeczu rzeki Odry, w zlewni rzeki Warty i Odry.
Sieć wodna w lasach jest gęsta i skomplikowana. Kierunki spływów prowadzą w różne strony. Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu w wielu miejscach można spotkać tereny bezodpływowe na podłożu gliniastym i ilastym. Największymi jeziorami w zasięgu, w zlewni rzeki Warty są: j. Paklicko Wielkie, j. Goszcza, j. Lubie oraz rzeka Paklica. W zlewni rzeki Odry: j. Niesłysz, j. Trześniowskie (Ciecz), j. Łagowskie, j. Niedźwiedno, oraz rzeka Pliszka, Kanał Ołobok, Łagowa.