Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona przeciwpożarowa

Zauważyłeś ogień w lesie?

Alarmuj
tel. 998, (112)
 
Nadleśnictwo Świebodzin
tel. +48 68 382 20 01
 
fot. Sławomir Bąk
 
Zgodnie z przeprowadzoną kategoryzacją zagrożenia pożarowego obszarów leśnych uwzględniającą czynniki drzewostanowe, klimatyczne, antropogeniczne oraz średnioroczną ilość pożarów, grunty leśne Nadleśnictwa Świebodzin zostały zaklasyfikowane do I kategorii zagrożenia pożarowego. System ochrony przeciwpożarowej Nadleśnictwa Świebodzin działa w oparciu o sporządzony plan ochrony przeciwpożarowej, który jest częścią Planu Urządzania Lasu na lata 2008 – 2017.
 
Plan Urządzania Lasu w zakresie ochrony przeciwpożarowej został uzgodniony z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Staży Pożarnej w Świebodzinie i Sulęcinie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gorzowie Wlkp i zaakceptowany przez Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.
 
Czynniki mogące wpływać na zagrożenie pożarowe lasów na terenie Nadleśnictwa Świebodzin to:
  • bliskość osad ludzkich, pól uprawnych, granica polno – leśna,
  • gęstość szlaków komunikacyjnych drogowych i kolejowych (autostrada A2 Nowy Tomyśl - Świecko, droga ekspresowa S3, droga krajowa Nr 92  i szlak kolejowy Warszawa – Poznań – Kunowice.
  • penetracja terenów leśnych w celu zbioru owoców runa leśnego,
  • obiekty o charakterze wypoczynkowym zlokalizowane nad akwenami jezior : Niesłysz, Łagowskie, Paklicko Wielkie i Trześniowskie, oraz inne obiekty mające wpływ na zagrożenie pożarowe lasów:
    • tereny poligonu wojskowego w Wędrzynie,
    • tereny kopalni węgla brunatnego w Sieniawie,
    • gazociągi oraz linie elektroenergetyczne
Infrastruktura ochrony przeciwpożarowej w Nadleśnictwie Świebodzin, to między innymi:
  • samochód rozpoznawczo – gaśniczy LAND-ROVER z modułem gaśniczym,
  • obiekt dostrzegalni przeciwpożarowej „Lubrza" w leśnictwie Lubrza,
  • obiekt dostrzegalni przeciwpożarowej „Błonie" w leśnictwie Ołobok,
  • obiekt dostrzegalni przeciwpożarowej "Łagów" w leśnictwie Łagów,
  • miejsce startów i lądowań statków powietrznych związanych z gospodarką leśną „Zagórze".

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Teren Nadleśnictwa Świebodzin jest niezwykle zróżnicowany pod względem przyrodniczym.

Charakteryzuje się bogatą gatunkowo florą oraz fauną.
 

CIEKAWOSTKA !
Możemy pochwalić się stanowiskiem dziewięćsiła bezłodygowego (Carlina acaulis) gatunku  należącego do rodziny astrowatych, który zazwyczaj występuje  w rejonach alpejskich południowej i centralnej Europy, dosyć często na terenie Polski południowej (Beskidy, Pieniny, Tatry, Sudety), Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej (Rębielice Królewskie), rzadko na niżu.



Rzeźba terenu na obszarze Nadleśnictwa kreśli wyraźną różnicę pomiędzy Pojezierzem Łagowskim a Równiną Torzymską.

Pojezierze Łagowskie zasadniczo ma krajobraz pagórkowato-falisty, miejscami wzgórzowy (Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy); jego wysokość względna dochodzi do 200 m n.p.m. (Bukowiec 227 m). Na Równinie Torzymskiej przeważają sandry terenów płaskich i  tereny faliste, a wysokość względna waha się od 40 do 100 m n.p.m. 

Zasięg Nadleśnictwa znajduje się głównie pod wpływem klimatu polarno-morskiego.

 

Wyróżnia go  wilgotne powietrze. Okres zimowy charakteryzuje się częstymi odwilżami i opadami deszczu; lato jest chłodne ze znacznym zachmurzeniem nieba i częstymi opadami deszczu. Wiatry wieją przeważnie z zachodu i południowego zachodu. W ostatnim czasie często dochodzi do anomalii pogodowych: w styczniu zdarzają się dni o temperaturze powyżej 10°C; zimy bywają bezśnieżne, niekiedy towarzyszą im burze. W okresie wegetacyjnym dochodzi do długookresowych susz (maj/czerwiec, lipiec/sierpień); przez cały rok zdarzają się huragany.

 

Geologicznie obszar Nadleśnictwa leży w zasięgu Zlodowacenia Północnopolskiego, w stadiale głównym, w fazie leszczyńskiej, częściowo również poznańskiej i pomorskiej.

 

Większość utworów geologicznych na tym terenie pochodzi z Czwartorzędu (Neogen). Są to zarówno ukształtowane w Plejstocenie piaski zwałowe i sandrowe oraz piaski i żwiry moren czołowych, glina zwałowa, jak i pochodzące z Holocenu utwory związane z torfami, murszami, piaskami rzecznymi, a także polami piasków eolicznych przykrywających starsze utwory. Sporadycznie na omawianym terenie występują także utwory z okresu Trzeciorzędu (Paleogen): piaski, mułki i węgle brunatne, zlokalizowane w pobliżu Sieniawy.

 

Na terenie Nadleśnictwa Świebodzin przeważają gleby:

- rdzawe (71,01 %)

- brunatne kwaśne (15,98%).

 

Pozostałe zajmują mniej niż 5% powierzchni nadleśnictwa. Poniżej zestawiono poszczególne podtypy gleb wraz z ich udziałem powierzchniowym:


Zasięg Nadleśnictwa znajduje się w dorzeczu rzeki Odry, w zlewni rzeki Warty i Odry.

 

Sieć wodna w lasach jest gęsta i skomplikowana. Kierunki spływów prowadzą w różne strony. Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu w wielu miejscach można spotkać tereny bezodpływowe na podłożu gliniastym i ilastym. Największymi jeziorami w zasięgu, w zlewni rzeki Warty są: j. Paklicko Wielkie, j. Goszcza, j. Lubie oraz rzeka Paklica. W zlewni rzeki Odry: j. Niesłysz, j. Trześniowskie (Ciecz), j. Łagowskie, j. Niedźwiedno, oraz rzeka Pliszka, Kanał Ołobok, Łagowa.