Wydawca treści
Nowa ulotka przeciwpożarowa
Nowa ulotka o ochronie przeciwpożarowej w Lasach Państwowych
Lasy Państwowe przygotowały nową ulotkę, która w czytelnej i graficznej formie przedstawia wszystkie elementy systemu ochrony przeciwpożarowej. Materiał został opracowany przez Wydział Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (DGLP) we współpracy z Zespołem Publikacji Leśnych Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych (ORWLP) w Bedoniu. Ulotka jest dostępna w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Znaczenie systemu ochrony przeciwpożarowej
System ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych to jeden z najbardziej zaawansowanych tego typu systemów w Europie. Składa się na niego m.in.:- Sieć wież obserwacyjnych – 724 wieże wyposażone w kamery monitorujące zagrożenia,
- Punkty alarmowo-dyspozycyjne (PAD) – 315 punktów odpowiadających za koordynację działań,
- Infrastruktura gaśnicza – 11 tysięcy punktów czerpania wody oraz ponad 15 tys. km pasów przeciwpożarowych,
- Flota pojazdów pożarniczych – 330 lekkich samochodów patrolowo-gaśniczych,
- Lotnictwo leśne – ponad 40 samolotów i śmigłowców do patrolowania i gaszenia pożarów.
Edukacja i promocja
Nowa ulotka to nie tylko źródło informacji dla pracowników Lasów Państwowych, ale także doskonałe narzędzie edukacyjne. Może być wykorzystywana podczas wydarzeń promujących ochronę lasów czy warsztatów edukacyjnych. To kolejny krok w budowaniu świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa ekologicznego. Dzięki nowoczesnym materiałom informacyjnym Lasy Państwowe kontynuują swoją misję ochrony przyrody oraz zapewnienia bezpieczeństwa lasom i ich użytkownikom. Zachęcamy do korzystania z przygotowanych materiałów!Ochrona przeciwpożarowa
Zauważyłeś ogień w lesie?

- bliskość osad ludzkich, pól uprawnych, granica polno – leśna,
- gęstość szlaków komunikacyjnych drogowych i kolejowych (autostrada A2 Nowy Tomyśl - Świecko, droga ekspresowa S3, droga krajowa Nr 92 i szlak kolejowy Warszawa – Poznań – Kunowice.
- penetracja terenów leśnych w celu zbioru owoców runa leśnego,
-
obiekty o charakterze wypoczynkowym zlokalizowane nad akwenami jezior : Niesłysz, Łagowskie, Paklicko Wielkie i Trześniowskie, oraz inne obiekty mające wpływ na zagrożenie pożarowe lasów:
- tereny poligonu wojskowego w Wędrzynie,
- tereny kopalni węgla brunatnego w Sieniawie,
- gazociągi oraz linie elektroenergetyczne
- samochód rozpoznawczo – gaśniczy LAND-ROVER z modułem gaśniczym,
- obiekt dostrzegalni przeciwpożarowej „Lubrza" w leśnictwie Lubrza,
- obiekt dostrzegalni przeciwpożarowej „Błonie" w leśnictwie Ołobok,
- obiekt dostrzegalni przeciwpożarowej "Łagów" w leśnictwie Łagów,
- miejsce startów i lądowań statków powietrznych związanych z gospodarką leśną „Zagórze".
Najnowsze aktualności
Konsultacje społeczne
Konsultacje społeczne
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących plantacji nasiennych i poletek łowieckich.
Tematem konsultacji jest wyłączenie powierzchni plantacji nasiennych pochodzenia generatywnego i wegetatywnego oraz poletek łowieckich (upraw rolnych) zlokalizowanych na gruntach leśnych (Ls) spod procesu certyfikacji FSC, prowadzonej w obszarze RDLP w Zielonej Górze.
Przebieg konsultacji społecznych
Osoby zainteresowane tematem konsultacjami, proszone są o zgłaszanie uwag w terminie do 13.12.2021 r. pocztą tradycyjną, z dopiskiem „konsultacje FSC” na adres: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze (ul. Kazimierza Wielkiego 24a, 65-950 Zielona Góra) lub elektronicznie, w formie wiadomości e-mail, na adres: rdlp@zielonagora.lasy.gov.pl, wpisując w temacie wiadomości: „konsultacje FSC”.
W sprawie konsultacji istnieje także możliwość kontaktu telefonicznego pod nr tel. +48 68 325 44 51 (wew. 331). Więcej informacji o certyfikacji FSC znajduje się na stronie www.fsc.pl.
Szczegóły dotyczące planowanych konsultacji zostały zamieszczone w materiałach do pobrania:
-
Ogłoszenie RDLP w Zielonej Górze dotyczące konsultacji społecznych ws. plantacji (do pobrania).
-
Wykaz poletek łowieckich (do pobrania).
-
Wykaz plantacji nasiennych (do pobrania).