Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Zadania z zakresu edukacji leśnej, realizowane lub współorganizowane przez Nadleśnictwo, mają różną formę. Są to spotkania z leśniczymi, prelekcje i pogadanki w szkołach, warsztaty terenowe na ścieżkach przyrodnicznych, akcje „Wiosna bez płomieni”, „Czysty las”, „Sprzątanie świata”, konkurs plastyczny pt. „Czym Bór Darzy”, spotkania dzieci i młodzieży w szkółce leśnej w Ołoboku.

  
 
 
Partnerami Nadleśnictwa w zakresie edukacji leśnej są miejscowe szkoły, samorządy lokalne, kościół, prasa, telewizja oraz organizacje i stowarzyszenia pozarządowe. Od kilku lat w miejscowości Niedźwiedź odbywa się ponadlokalna impreza pod nazwą Zawody Drwali, którą wspólnie z Nadleśnictwem Świebodzin organizują między innymi Zakład Usług Leśnych Tomasza Karataja oraz Urząd Gminy w Łagowie.
 
Na terenie Nadleśnictwa wytyczono następujące ścieżki przyrodnicze:
  • NIESŁYSZ", poł. na terenie leśnictwa Krzeczkowo nad Jez. Niesłysz, z 6 przystankami oznakowanymi tablicami tematycznymi;
  • ZŁOTY POTOK", poł. na terenie leśnictwa Ołobok nad Jez. Złoty Potok, z 8 przystankami tematycznymi;
  • SOKOLA GÓRA", poł. na terenie leśnictwa Dolina, ze ścieżką przyrodniczo-historyczną; 
  • NAD JEZIOREM TRZEŚNIOWSKIM I W REZ. BUCZYNA ŁAGOWSKA", poł. na terenie leśnictw Dolina i Długoszyn;
  • PAWSKI ŁUG I NAD JEZIOREM ŁAGOWSKIM", poł. na terenie leśnictw Dolina i Łagów. 
Ścieżki te wykorzystywane są przez pracowników służby leśnej Nadleśnictwa do prowadzonych corocznie z młodzieżą szkolną terenowych pogadanek o tematyce przyrodniczo-leśnej.
 
Nadleśnictwo wydało następujące foldery: 
  • o Nadleśnictwie,
  • o Zagrodowej Hodowli Zwierzyny Łownej „ZAGÓRZE",
  • o Ośrodku Wypoczynkowym „LEŚNIK" w Łagowie,
  • o Ochronie Przyrody w Nadleśnictwie Świebodzin,
  • przy współpracy z ŁPK foldery o rezerwatach przyrody.
 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa

Teren Nadleśnictwa Świebodzin jest niezwykle zróżnicowany pod względem przyrodniczym.

Charakteryzuje się bogatą gatunkowo florą oraz fauną.
 

CIEKAWOSTKA !
Możemy pochwalić się stanowiskiem dziewięćsiła bezłodygowego (Carlina acaulis) gatunku  należącego do rodziny astrowatych, który zazwyczaj występuje  w rejonach alpejskich południowej i centralnej Europy, dosyć często na terenie Polski południowej (Beskidy, Pieniny, Tatry, Sudety), Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej (Rębielice Królewskie), rzadko na niżu.



Rzeźba terenu na obszarze Nadleśnictwa kreśli wyraźną różnicę pomiędzy Pojezierzem Łagowskim a Równiną Torzymską.

Pojezierze Łagowskie zasadniczo ma krajobraz pagórkowato-falisty, miejscami wzgórzowy (Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy); jego wysokość względna dochodzi do 200 m n.p.m. (Bukowiec 227 m). Na Równinie Torzymskiej przeważają sandry terenów płaskich i  tereny faliste, a wysokość względna waha się od 40 do 100 m n.p.m. 

Zasięg Nadleśnictwa znajduje się głównie pod wpływem klimatu polarno-morskiego.

 

Wyróżnia go  wilgotne powietrze. Okres zimowy charakteryzuje się częstymi odwilżami i opadami deszczu; lato jest chłodne ze znacznym zachmurzeniem nieba i częstymi opadami deszczu. Wiatry wieją przeważnie z zachodu i południowego zachodu. W ostatnim czasie często dochodzi do anomalii pogodowych: w styczniu zdarzają się dni o temperaturze powyżej 10°C; zimy bywają bezśnieżne, niekiedy towarzyszą im burze. W okresie wegetacyjnym dochodzi do długookresowych susz (maj/czerwiec, lipiec/sierpień); przez cały rok zdarzają się huragany.

 

Geologicznie obszar Nadleśnictwa leży w zasięgu Zlodowacenia Północnopolskiego, w stadiale głównym, w fazie leszczyńskiej, częściowo również poznańskiej i pomorskiej.

 

Większość utworów geologicznych na tym terenie pochodzi z Czwartorzędu (Neogen). Są to zarówno ukształtowane w Plejstocenie piaski zwałowe i sandrowe oraz piaski i żwiry moren czołowych, glina zwałowa, jak i pochodzące z Holocenu utwory związane z torfami, murszami, piaskami rzecznymi, a także polami piasków eolicznych przykrywających starsze utwory. Sporadycznie na omawianym terenie występują także utwory z okresu Trzeciorzędu (Paleogen): piaski, mułki i węgle brunatne, zlokalizowane w pobliżu Sieniawy.

 

Na terenie Nadleśnictwa Świebodzin przeważają gleby:

- rdzawe (71,01 %)

- brunatne kwaśne (15,98%).

 

Pozostałe zajmują mniej niż 5% powierzchni nadleśnictwa. Poniżej zestawiono poszczególne podtypy gleb wraz z ich udziałem powierzchniowym:


Zasięg Nadleśnictwa znajduje się w dorzeczu rzeki Odry, w zlewni rzeki Warty i Odry.

 

Sieć wodna w lasach jest gęsta i skomplikowana. Kierunki spływów prowadzą w różne strony. Ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu w wielu miejscach można spotkać tereny bezodpływowe na podłożu gliniastym i ilastym. Największymi jeziorami w zasięgu, w zlewni rzeki Warty są: j. Paklicko Wielkie, j. Goszcza, j. Lubie oraz rzeka Paklica. W zlewni rzeki Odry: j. Niesłysz, j. Trześniowskie (Ciecz), j. Łagowskie, j. Niedźwiedno, oraz rzeka Pliszka, Kanał Ołobok, Łagowa.