Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Zadania z zakresu edukacji leśnej, realizowane lub współorganizowane przez Nadleśnictwo, mają różną formę. Są to spotkania z leśniczymi, prelekcje i pogadanki w szkołach, warsztaty terenowe na ścieżkach przyrodnicznych, akcje „Wiosna bez płomieni”, „Czysty las”, „Sprzątanie świata”, konkurs plastyczny pt. „Czym Bór Darzy”, spotkania dzieci i młodzieży w szkółce leśnej w Ołoboku.

  
 
 
Partnerami Nadleśnictwa w zakresie edukacji leśnej są miejscowe szkoły, samorządy lokalne, kościół, prasa, telewizja oraz organizacje i stowarzyszenia pozarządowe. Od kilku lat w miejscowości Niedźwiedź odbywa się ponadlokalna impreza pod nazwą Zawody Drwali, którą wspólnie z Nadleśnictwem Świebodzin organizują między innymi Zakład Usług Leśnych Tomasza Karataja oraz Urząd Gminy w Łagowie.
 
Na terenie Nadleśnictwa wytyczono następujące ścieżki przyrodnicze:
  • NIESŁYSZ", poł. na terenie leśnictwa Krzeczkowo nad Jez. Niesłysz, z 6 przystankami oznakowanymi tablicami tematycznymi;
  • ZŁOTY POTOK", poł. na terenie leśnictwa Ołobok nad Jez. Złoty Potok, z 8 przystankami tematycznymi;
  • SOKOLA GÓRA", poł. na terenie leśnictwa Dolina, ze ścieżką przyrodniczo-historyczną; 
  • NAD JEZIOREM TRZEŚNIOWSKIM I W REZ. BUCZYNA ŁAGOWSKA", poł. na terenie leśnictw Dolina i Długoszyn;
  • PAWSKI ŁUG I NAD JEZIOREM ŁAGOWSKIM", poł. na terenie leśnictw Dolina i Łagów. 
Ścieżki te wykorzystywane są przez pracowników służby leśnej Nadleśnictwa do prowadzonych corocznie z młodzieżą szkolną terenowych pogadanek o tematyce przyrodniczo-leśnej.
 
Nadleśnictwo wydało następujące foldery: 
  • o Nadleśnictwie,
  • o Zagrodowej Hodowli Zwierzyny Łownej „ZAGÓRZE",
  • o Ośrodku Wypoczynkowym „LEŚNIK" w Łagowie,
  • o Ochronie Przyrody w Nadleśnictwie Świebodzin,
  • przy współpracy z ŁPK foldery o rezerwatach przyrody.
 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Łowiectwo

Łowiectwo

Tereny Nadleśnictwa Świebodzin przynależą łowiecko do II Rejonu Hodowlanego. Na tym obszarze w 8 obwodach gospodaruje 5 kół łowieckich oraz działa Ośrodek Hodowli Zwierzyny. Obwód 104 działa na pow. 9560 ha, w tym 5510 ha lasów; obwód 114 działa na pow. ogółem 7280 ha, w tym 4345 ha lasów.

Stan zwierzyny na terenie Nadleśnictwa Świebodzin w sezonie polowań 2017/2018 przedstawiał się następująco:
  • jeleni 470 szt. w tym 235 szt. byków,
  • saren 1535 szt. w tym 576 szt. rogaczy,
  • dzików 333 szt.,
  • danieli 107 szt., w tym 37 byków.
Na terenie OHZ obwód 114 działa również chłodnia do przechowywania upolowanej zwierzyny, obsługująca oba obwody łowieckie.
 
 
ZAGRODOWA HODOWLA ZWIERZYNY ŁOWNEJ „ZAGÓRZE"
Nadleśnictwo Świebodzin, podejmując działania na rzecz zmiany niekorzystnych tendencji w liczebności zajęcy szaraków i kuropatw, założyło w 2004 roku kwaterową hodowlę zająca na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych. W 2005 roku rozpoczęto wolierową hodowlę kuropatw. Celem prowadzonej hodowli jest odchowanie odpowiedniej ilości zajęcy i kuropatw przysposobionych do życia w warunkach naturalnych oraz przywrócenie ich poprzez wsiedlenia na terenach o odpowiednich warunkach siedliskowych dla tych gatunków.
 
Hodowla zajęcy
Hodowla zajęcy odbywa się w warunkach zbliżonych do naturalnych, na 6 ogrodzonych kwaterach o pow. 15-20 ha. Około 1/3 powierzchni kwatery zagospodarowana jest rolniczo, a na ugorowanych fragmentach wprowadzane są nasadzenia krzewów w celu ochrony przed ptakami szponiastymi.
Stado podstawowe w kwaterach to 50-60 sztuk zajęcy. Uzyskiwany przychówek od jednej samicy to 3-5 sztuk młodzieży w ciągu jednego sezonu. Na przełomie października i listopada dokonywane są odłowy w poszczególnych kwaterach. Po dokonanych odłowach określa się płeć zająca, podawane są szczepionki oraz leki przeciwko pasożytom. Od początku prowadzenia hodowli Nadleśnictwo Świebodzin przekazało 1574 sztuk zajęcy do wsiedleń w 19 łowiskach na terenie całej Polski.
W 2013 roku Nadleśnictwo założyło hodowlę klatkową w celu zwiększenia ilości odchowanych młodych osobników. W tym celu zbudowano 30 klatek. W kolejnych latach planuje się powiększenie hodowli klatkowej.
 
Hodowla kuropatw
Wykorzystując obiekt przyjęty w 2005 r. wraz gruntami od ANR, Nadleśnictwo Świebodzin rozpoczęło budowę odchowalników, w których zaplanowano hodowlę kuropatw. Wybudowano 4 odchowalniki z infrastrukturą niezbędną do prowadzenia odchowu piskląt kuropatw. Wykonane zostały również zadaszone wybiegi zewnętrzne oraz przykryte siatką woliery, które wyposażono w pojniki i paśniki do paszy.
 
 
W czerwcu dokonywany jest zakup jednodniowych piskląt, które otoczone są w odchowalniku opieką przez całą dobę. 
 
Od 2005 r. przekazano 19500 sztuk kuropatw do 50 łowisk polnych na terenie całego kraju.
 
Hodowla danieli
W 2011 r. uruchomiono w Nadleśnictwie Świebodzin Zamkniętą Hodowlę Danieli. Celem tego przedsięwzięcia jest ponowne wprowadzenie i wzmocnienie puli genowej tego gatunku na całym zachodnim pasie kraju nadzorowanym przez Lasy Państwowe. Na lokalizację hodowli wybrano grunt rolny i leśny, przylegający do kwater istniejącej hodowli zajęcy. W kompleksie leśnym wybudowano odłownię oraz ustawiono paśnik, wodopoje i lizawki. Grunt rolny obsiano uprawami, które są chętnie zgryzane przez daniele. Zagrodę zasiedlono stadem podstawowym w ilości 33 sztuk (2 byki, 25 łań i 6 cielaków). Daniele przeznaczane do wsiedleń będą odławiane, a następnie po oznakowaniu zostaną przetransportowane do wybranych Ośrodków Hodowli Zwierzyny.
 
 
Zagrodowa Hodowla Zwierzyny Łownej cieszy się dużym zainteresowaniem społeczeństwa, naukowców i mediów. Działalność Nadleśnictwa Świebodzin została doceniona przez Ministra Środowiska, który w 2008 r. przyznał Nadleśnictwu wyróżnienie, a rok później tytuł Lidera Polskiej Ekologii. W 2010 r. Nadleśnictwo otrzymało wyróżnienie Kapituły Europejskich Nagród „Biznes dla Środowiska".