Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Zadania z zakresu edukacji leśnej, realizowane lub współorganizowane przez Nadleśnictwo, mają różną formę. Są to spotkania z leśniczymi, prelekcje i pogadanki w szkołach, warsztaty terenowe na ścieżkach przyrodnicznych, akcje „Wiosna bez płomieni”, „Czysty las”, „Sprzątanie świata”, konkurs plastyczny pt. „Czym Bór Darzy”, spotkania dzieci i młodzieży w szkółce leśnej w Ołoboku.

  
 
 
Partnerami Nadleśnictwa w zakresie edukacji leśnej są miejscowe szkoły, samorządy lokalne, kościół, prasa, telewizja oraz organizacje i stowarzyszenia pozarządowe. Od kilku lat w miejscowości Niedźwiedź odbywa się ponadlokalna impreza pod nazwą Zawody Drwali, którą wspólnie z Nadleśnictwem Świebodzin organizują między innymi Zakład Usług Leśnych Tomasza Karataja oraz Urząd Gminy w Łagowie.
 
Na terenie Nadleśnictwa wytyczono następujące ścieżki przyrodnicze:
  • NIESŁYSZ", poł. na terenie leśnictwa Krzeczkowo nad Jez. Niesłysz, z 6 przystankami oznakowanymi tablicami tematycznymi;
  • ZŁOTY POTOK", poł. na terenie leśnictwa Ołobok nad Jez. Złoty Potok, z 8 przystankami tematycznymi;
  • SOKOLA GÓRA", poł. na terenie leśnictwa Dolina, ze ścieżką przyrodniczo-historyczną; 
  • NAD JEZIOREM TRZEŚNIOWSKIM I W REZ. BUCZYNA ŁAGOWSKA", poł. na terenie leśnictw Dolina i Długoszyn;
  • PAWSKI ŁUG I NAD JEZIOREM ŁAGOWSKIM", poł. na terenie leśnictw Dolina i Łagów. 
Ścieżki te wykorzystywane są przez pracowników służby leśnej Nadleśnictwa do prowadzonych corocznie z młodzieżą szkolną terenowych pogadanek o tematyce przyrodniczo-leśnej.
 
Nadleśnictwo wydało następujące foldery: 
  • o Nadleśnictwie,
  • o Zagrodowej Hodowli Zwierzyny Łownej „ZAGÓRZE",
  • o Ośrodku Wypoczynkowym „LEŚNIK" w Łagowie,
  • o Ochronie Przyrody w Nadleśnictwie Świebodzin,
  • przy współpracy z ŁPK foldery o rezerwatach przyrody.
 

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

 
 
REZERWATY PRZYRODY W NADLEŚNICTWIE ŚWIEBODZIN
 
Buczyna Łagowska jest rezerwatem utworzonym w 1968 roku w celu zachowania dla celów dydaktyczno-naukowych fragmentu lasu bukowego na krańcu jego naturalnego zasięgu, z domieszką innych gatunków drzew. Obszar rezerwatu to teren wzgórzowy z charakterystycznymi pagórkami, kotlinami i rynnowymi zagłębieniami moreny czołowej ostatniego zlodowacenia. Różnice wysokości dochodzą nawet do 100 m. Do ciekawszych gatunków na terenie rezerwatu należy konwalia majowa, marzanka wonna, barwinek pospolity, widłak jałowcowaty, paprotka zwyczajna. Bytuje tutaj również wiele chronionych gatunków zwierząt. Buczyny rezerwatu należą do najcenniejszych drzewostanów ziemi lubuskiej. Powierzchnia rezerwatu wynosi 115,86 ha.
 
Nad Jeziorem Trześniowskim rozpościera się na powierzchni 47,73 ha i przebiega wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Trześniowskiego. Jest to rezerwat leśno-krajobrazowy, utworzony w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych fragmentu lasu bukowego pochodzenia naturalnego, z domieszką innych gatunków drzew. Do ciekawszych gatunków flory w rezerwacie należy gajowiec żółty, marzanka wonna, konwalijka dwulistna, paprotka zwyczajna, bluszcz pospolity, przylaszczka.
 
Pawski Ług, ustanowiony decyzją Wojewody Lubuskiego z 28.12.2001 r., zajmuje powierzchnię 34,52 ha. Jest to rezerwat, utworzonym w celu zachowania ze względów dydaktycznych i naukowych zbiorowiska roślinności bagiennej i torfowiskowej wraz z otaczającym je lasem. Na terenie rezerwatu znajdują się siedliska wymienione w Dyrektywie Siedliskowej (Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000), tj. torfowisko wysokie z torfowcem magellańskim, torfowisko przejściowe oraz zbiornik dystroficzny. 
 
Pniewski Ług jest rezerwatem utworzonym w 1990 roku w celu zachowania torfowiska wysokiego ze stanowiskiem rosiczki okrągłolistnej. Jego powierzchnia wynosi 6,84 ha.
 
Dębowy Ostrów został powołany do życia w celu ochrony ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu dębowego o charakterze naturalnym. Obecnie zaktualizowana powierzchnia wynosi 1,84 ha. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie pięciu gatunków roślin podlegających ochronie częściowej: konwalia majowa, pierwiosnka lekarska, marzanka wonna, porzeczka czarna i kruszyna pospolita.