Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Świebodzin wchodzi w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

  1. Obszar Nadleśnictwa, położonego w północnej części RDLP Zielona Góra, rozciąga się w przybliżeniu między 15º10´ a 15º42´ długości geograficznej wschodniej, oraz 52º09´ a 52º24´szerokości geograficznej północnej.




     

  2. Od północy Nadleśnictwo graniczy z Nadleśnictwami Sulęcin, Międzyrzecz i Trzciel (RDLP Szczecin), od wschodu z Nadleśnictwem Babimost, od południa z Nadleśnictwem Sulechów, od południowego zachodu z Nadleśnictwem Bytnica, a od zachodu z Nadleśnictwem Torzym (RDLP Zielona Góra).
     

  3. Według Regionalizacji Przyrodniczo – Leśnej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych (PWRiL W-wa 1990r.) lasy Nadleśnictwa znajdują się w całości w III Wielkopolsko-Pomorskiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej, mezoregionie Pojezierza Łagowskiego (III.21) - część wschodnia i mezoregionie Puszczy Rzepińskiej (III.22) - część zachodnia.


     

  4. Pod względem hydrograficznym obszar Nadleśnictwa usytuowany jest w Zlewisku Bałtyku, w dorzeczu rzeki Odry. 

  5. Grunty Nadleśnictwa Świebodzin położone są na terenie województwa lubuskiego w powiecie sulęcińskim (w gminach Sulęcin i Torzym), w powiecie świebodzińskim (w gminach Lubrza, Łagów, Skąpe, Szczaniec, Świebodzin) oraz na terenie miasta Świebodzin.




     

  6. Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów:

    Łagów, o pow. 8 700,65 ha, 
    Ołobok, o pow. 7 271,51 ha,
    Świebodzin, o pow. 8 023,85 ha.


     

    Łącznie powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 23996,01 ha,

    Zasięg terytorialny jego działania 56 572 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

INFORMACJA O ZABIEGU AGROLOTNICZYM

INFORMACJA O ZABIEGU AGROLOTNICZYM

Nadleśnictwo Świebodzin informuje, że w okresie od 27.04.2024 r. do 27.05.2024 r. w zależności od warunków pogodowych, na terenie Nadleśnictwa Świebodzin zostanie przeprowadzony zabieg agrolotniczy ograniczający populację szkodnika pierwotnego sosny – barczatki sosnówki na terenie obrębu leśnego Ołobok, w leśnictwach Ołobok oraz Międzylesie. Podczas wykonywania zabiegu we wskazanym polu obowiązywać będzie okresowy zakaz wstępu do lasu. Zabieg będzie wykonywany przy użyciu sprzętu lotniczego, środkiem ochrony roślin CONFIRM.
Krótka charakterystyka planowanego do zastosowania preparatu (wyciąg z etykiety ŚOR):
- Confirm – jest to związek z grupy pochodnych diacylohydrazyn zawierający jako substancję czynną – tebufenozyd (22,49 %) w formie koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC) o działaniu żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników sosny (gąsienice motyli) w lasach. Będzie stosowany w dawce 0,4 l/ha rozpuszczonej w wodzie z dodatkiem adiuwanta Ikar 95 EC. Ilość cieczy roboczej potrzebnej na zabezpieczenie 1 hektara wynosi około 3 litry. Ciecz rozbijana jest przez atomizery na mikrokrople (o wielkości ok. 150 mikrometrów), które osadzają się w koronach drzew. Okres prewencji wynosi 7 dni, nie ma okresu karencji dla tego preparatu.