Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat.


Plan urządzenia lasu Nadleśnictwa Świebodzin na lata 2018-2027 został opracowany przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Gorzowie Wlkp. na podstawie Umowy Nr ZS.271.2.2016 z dnia 30.03.2016 r., zawartej pomiędzy wykonawcą, a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
1. Prace glebowo-siedliskowe zostały wykonane przez BULiGL O/Poznań wg stanu na 1.01.1998 r.
2. Prace geodezyjne.
Administracja Nadleśnictwa Świebodzin przekazała wykonawcy planu u. l. rejestr gruntów Nadleśnictwa, zgodny z ewidencją powszechną; kategorie gruntów i klasyfikację użytków rolnych przyjęto wg stanu na 01.01.2018 r.
3. Zasięg, powierzchnię i kategorie lasów ochronnych opracowano zgodnie z Zarządzeniem Nr 132 MOŚZNiL z dnia 9 maja 1995 r.
4. Prace urządzeniowe.

a) Prace terenowe.
Taksację lasów  wykonano w latach 2016-2017. Taksatorzy czyli leśnicy specjalizujący się w pracach urządzeniowych dokonali weryfikacji danych pochodzących z ubiegłego okresu gospodarczego. Zobligowani byli do zinwentaryzowania każdego z 13.328 !!!! wydzieleń Nadleśnictwa Świebodzin.   W trakcie prac ustalono granice wyłączeń taksacyjnych, określono elementy taksacyjne (skład gatunkowy, zwarcie, zadrzewienie przeciętną wysokość, przeciętną pierśnice), osobliwości przyrodnicze, hodowlany cel gospodarowania  (TD), czas osiągania celu gospodarowania (wieki rębności) i sformułowano wskazania gospodarcze dla poszczególnych wyłączeń etc.  Po zakończeniu taksacji w każdym leśnictwie uzgodniono opisy taksacyjne, przebieg granic i wskazania gospodarcze dla każdego wydzielenia. Końcowy odbiór terenowych prac urządzeniowych nastąpił w dniu 06.07.2017 r.
Określenie zasobności dokonano statystyczną metodą reprezentacyjną z zastosowaniem warstw gatunkowo-wiekowych oraz zasady wyrównania miąższości oszacowanej w drzewostanach przez taksatorów do miąższości obliczonej na podstawie pomiarów na powierzchniach próbnych losowych-kołowych.
b) Prace kameralne
Po przetworzeniu danych inwentaryzacyjnych otrzymano opisy taksacyjne i wszelkie zestawienia potrzebne do opracowania planu urządzania lasu. Do sporządzenia planu wykorzystano informacje zebrane w Nadleśnictwie, starostwach i innych urzędach oraz w instytucjach zajmujących się problematyką leśnictwa oraz ochroną przyrody.
- Głównym  celem prac kameralnych było zasilenie bazy SILP (Systemu Informacyjnego Lasów Państwowych) nowymi danymi w zakresie opisu taksacyjnego.

 
-Nieodzownym elementem prac kameralnych jest sporządzenie map w różnych skalach dotyczących całego spektrum tematyki przestrzennej.
-mapy przeglądowo –gospodarcze w skali 1:10000.
 
 
- mapy gospodarczo-przeglądowe drzewostanów i projektowanych cięć rębnych  w skali 1:10000.
 

- mapy gospodarczo-przeglądowe walorów przyrodniczo-kulturowych  w skali 1:10000.

 

W trakcie prac kameralnych opracowano Elaborat Nadleśnictwa Świebodzin na lata 2018-2027.
Jest to swego rodzaju kompendium wiedzy o Nadleśnictwie, zawiera:
- ogólną charakterystykę lasów i gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Świebodzin 
- opis warunków ekologicznych naszego gospodarowania,
- historię Nadleśnictwa,
- wyniki analizy gospodarki leśnej za poprzednie dziesięciolecie 2008-2017,
- określa zadania gospodarcze na kolejne dziesięć lat,
- program ochrony przyrody
- prognozę stanu zasobów drzewnych na koniec okresu gospodarczego

Przygotowano również zaktualizowaną formę  "Książki ochrony przyrody, walorów kulturowych
i monitoringu", która stanowi  kompendium wiedzy o występujących na terenie każdego leśnictwa chronionych gatunkach roślin i zwierząt, stosowanych formach ochrony przyrody oraz zinwentaryzowanych elementach dziedzictwa kulturowego. Prowadzenie tego rodzaju dokumentacji leśnictwa w nowej, wzbogaconej formie, stanowi narzędzie do realizacji "Ramowych wytycznych w zakresie monitoringu wpływu realizacji planu urządzenia lasu na środowisko, prowadzonego przez służby LP w RDLP w Zielonej Górze".
 
 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Studenci sadzą las 2017

Studenci sadzą las 2017

„SADZENIE LASU – 2017"

       W ramach wieloletniej tradycji „Święta Lasu", w dniu 1 kwietnia 2017 roku, w miejscowości Łagów miało miejsce wydarzenie o charakterze edukacyjno – promocyjnym Lasów Państwowych pod nazwą „Studenci sadzą las" oraz „1000 drzew na minutę" w ramach których z udziałem studentów Niezależnego Zrzeszenia Studentów z Poznania oraz zaproszonych gości odbyło się sadzenie lasu.

       W zorganizowanym przez Nadleśnictwo Świebodzin przedsięwzięciu uczestniczyli :

1. Studenci wyższych uczelni Poznania na czele z Panią Marią Cholewińską, organizatorką akcji

2. Leszek Banach - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

3. Zbigniew Szumski - Starosta Powiatu Świebodzińskiego.

4. Czesław Kalbarczyk - Wójt Gminy Łagów.

5. Roman Klawczyński - Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Świebodzinie.

6. Dariusz Paczesny - Z-ca Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie.

7. Andrzej Bik - Prezes Kopalni Węgla Brunatnego w Sieniawie.

8. Czesław Piniuta - Sołtys Łagowa

9. Olga Ciemnoczołowska - Rzecznik prasowy, Stanowisko ds. Promocji i Mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze

       Gospodarzem zorganizowanej akcji sadzenia lasu był Pan Lech Kołdyka, Nadleśniczy Nadleśnictwa Świebodzin wraz ze swoimi współpracownikami.

       Akcja „Studenci sadzą las 2017" w Łagowie, to jedno z przedsięwzięć promocyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego, Lasów Państwowych zorganizowanych w kraju na stosowne zaproszenie do tej akcji Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, w ramach której z udziałem studentów - członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów, na powierzchni leśnej leśnictwa Dolina zostało posadzonych 3.600 sztuk sadzonek dębu bezszypułkowego i lipy drobnolistnej na powierzchni 0,60 ha.   

       Akcja sadzenia lasu została poprzedzona zasadzeniem drzew w Parku Przyzamkowym w Łagowie, gdzie zaproszeni na tę okoliczność goście posadzili drzewa klonu zwyczajnego w ilości 9 sztuk.

       W ramach zorganizowanej i przygotowanej akcji sadzenia lasu, Nadleśnictwo Świebodzin przygotowało stoisko promocyjno – edukacyjne, na którym była możliwość skorzystania z przygotowanych i oferowanych materiałów promocyjnych oraz otrzymania sadzonek drzew i krzewów leśnych do posadzenia na terenie własnych posesji.