Rezerwaty przyrody
Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.
Parki krajobrazowe
Park krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju.
Obszary chronionego krajobrazu
Obszary Natura 2000
Pomniki przyrody
Użytki ekologiczne
Najnowsze aktualności
Powrót
Nowa ulotka przeciwpożarowa
Nowa ulotka przeciwpożarowa
Nowa ulotka o ochronie przeciwpożarowej w Lasach Państwowych
Lasy Państwowe przygotowały nową ulotkę, która w czytelnej i graficznej formie przedstawia wszystkie elementy systemu ochrony przeciwpożarowej. Materiał został opracowany przez Wydział Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (DGLP) we współpracy z Zespołem Publikacji Leśnych Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych (ORWLP) w Bedoniu. Ulotka jest dostępna w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Znaczenie systemu ochrony przeciwpożarowej
System ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych to jeden z najbardziej zaawansowanych tego typu systemów w Europie. Składa się na niego m.in.:- Sieć wież obserwacyjnych – 724 wieże wyposażone w kamery monitorujące zagrożenia,
- Punkty alarmowo-dyspozycyjne (PAD) – 315 punktów odpowiadających za koordynację działań,
- Infrastruktura gaśnicza – 11 tysięcy punktów czerpania wody oraz ponad 15 tys. km pasów przeciwpożarowych,
- Flota pojazdów pożarniczych – 330 lekkich samochodów patrolowo-gaśniczych,
- Lotnictwo leśne – ponad 40 samolotów i śmigłowców do patrolowania i gaszenia pożarów.